Západočeské muzeum v Plzni získalo do svých sbírek významnou kulturní památku. Jde o přes metr vysokou a bohatě zdobenou dřevěnou křtitelnici s víkem. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout v církevní sekci uměleckoprůmyslového oddělení muzea. Vzácný kus z 18. století má ale pohnutou historii. Z kostela, kde původně křtitelnice byla, ji totiž někdo ukradl.
„Dřevěnou křtitelnici někdo v roce 2000 ukradl z kostela v Pístově u Chodové Plané na Tachovsku a odvezl ji do světa,“ uvedl krajský radní Libor Picka (STAN). Unikátní a skvěle zachovaná křtitelnice se posléze objevila na německých aukčních trzích, kde si jí všiml soukromý sběratel, který zároveň spolupracoval s Národním památkovým ústavem. „Koupil ji a přivezl do Čech. Po komunikaci s církví nám ji mohl prodat,“ doplnil radní. Nakonec tedy muzeum vzácnou křtitelnici získalo za 150 tisíc korun. Peníze poskytl Plzeňský kraj.
„Hodnota je víceméně nevyčíslitelná, protože je to jedinečná práce. Je v perfektním stavu, není tam nic polámáno a řezba není poškozená. Cena, za níž jsme ji koupili, je opravdu nízká, mnohonásobně nižší," uvedl kurátor uměleckoprůmyslového oddělení Jindřich Mleziva. Křtitelnice je z lipového dřeva a polychromovaná, tedy zdobená bílou, zelenou a částečně pozlacená s imitací mramoru. Na výšku má 123 centimetrů, široká je 69 centimetrů. Součástí víka byla původně dřevěná plastika, sousoší Křtu Páně s klečícím Ježíšem Kristem a stojící postavou Jana Křtitele na skále. Ta je ale už nenávratně ztracena. Obnovovat ji muzeum neplánuje.
Křtitelnice jsou nádrže nebo nádoby se svěcenou vodou, užívané v křesťanských chrámech při křtu. Většinou jsou kamenné. „Je z 18. století a výjimečná tím, že je dřevěná, mají ji málokde. Plastika a nějaké mechanizmy tam chybí, ale i tak je to velmi cenný a pohledově hezký kousek, který si návštěvník užije," doplnil ředitel muzea Jiří Orna.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.