Na západní věži šumavského hradu Kašperk se už podařilo dokončit speciální střechu. Původní helmice z dob Karla IV. přečkala ničivé požáry, orkány i tuhé místní zimy. Vydržela více než 660 let, ale už se dostala za hranici své životnosti. Zvětrávala, začala se drolit a jednotlivé kusy z ní odpadávaly. Nakonec zbylo jen torzo. Teď už má věž nový krov, na který přišel štípaný šindel.
„Zastřešení helmice mohlo proběhnout i díky významné finanční podpoře veřejnosti, která přispěla prostřednictvím sbírky na Donio částkou 535 000 Kč. Výstavbu nové střechy podpořil dále Plzeňský kraj částkou 2 000 000 a Nadace ČEZ částkou 400 000 Kč. Díky výši dobrovolných příspěvků od veřejnosti do sbírky už nyní víme, že jsme schopni zaplatit zbývající náklady na stavbu střechy ze zisků z našeho návštěvního provozu pro veřejnost,“ informoval kastelán hradu Václav Kůs.
Celkové náklady na opravu se vyšplhají na šest milionů korun. Po dohodě s památkáři se dospělo k tomu, že se postaví nový kro, který původní historickou cihlovou střechu schová a i nadále zachová. Cihlovou střechu bude možné částečně i obejít a prohlédnout si ji zblízka. Krov má tvar stanové střechy, který dle zaměření zachovaného torza měla i původní střešní konstrukce. Krytina je stejně jako na střeše východní věže provedena z dvojitě kladeného štípaného šindele. Na každé straně je zřízen pultový vikýř se sklopnými okenicemi. Na stavbu krovu se použily trámy ze šumavských lesů. Jedná se o kvalitní smrky, které rostly v lokalitě kolem Bílého potoka.
Torzo cihelné helmice se na Kašperku dochovalo ze tří pětin původní výšky. Vnitřní líc skýtá k vidění ještě rozsáhlé zbytky původní středověké omítky. Cihelné střechy byly původně na obou kašperských věžích. Na věži východní se ta původní zhroutila neznámo kdy. Dnes ji kryje střecha novodobá, dřevěná.
„V interiérech věže ještě na jaře proběhnou práce vedoucí ke zpřístupnění pro veřejnost, od začátku další návštěvní sezony návštěvníky rádi pozveme k prohlídce západní věže,“ uvedl kastelán. Šumavský Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a nachází se v 900 metrech nad mořem. Po opravě věže se výrazně mění až doposud charakteristická silueta hradu. Hrad Kašperk je už přes 400 let vlastněn městem Kašperské Hory. Ročně památku navštíví kolem 50 000 platících turistů, kteří absolvují prohlídku. Vstup na hradní nádvoří ale není zpoplatněný a tak je reálný počet návštěvníků hradu ještě mnohem vyšší.
Další významnou plánovanou stavební akcí na Kašperku je dozdění chybějící jižní hradby nádvoří. Třicet metrů dlouhý úsek zdiva chybí už několik staletí. Dostavbou se poprvé po mnoha letech zcelí hradební obvod zdiva, a zároveň bude zachován výhled jižním směrem, protože zdivo bude jen cca 50 cm nad úroveň vyvýšeného terénu nádvoří. Projektová dokumentace je připravena a schválena orgány památkové péče. Práce by začaly v příštím roce archeologickým průzkumem a následně samotnou stavbou celé zdi.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.