Dvacítka nejlepších výčepních z celého Česka poměřila své síly v prvním ročníku soutěže Výčepní 2024, kterou pořádala společnost Pivovary Staropramen. Porota sledovala každičký detail, například přípravu skla, míru a pěnu bez bublin. Nejlépe si počínal Marek Budek z Potrefené Husy v Plzni.
Každá z certifikovaných provozoven mohla do soutěže vyslat jednoho zástupce. „Konkurence byla opravdu veliká. O to více si vítězství vážím. Rád jsem se potkal s kolegy z celého Česka a věřím, že pohár si hrdě vystavíme u nás v restauraci, kde na něj budeme koukat při čepování každého dalšího piva. Chtěl bych poděkovat celému týmu, který mě podporoval i na dálku,“ uvedl vítěz Marek Budek.
Odborná porota sledovala hned několikkritérií. „Základním předpokladem pro správně načepované pivo je čisté, mokré, vychlazené sklo a správná manipulace s ním. Při samotném čepování sledujeme mnoho různých kroků, například malý odčep na začátku, čepování pod pěnou a na konkrétní míru. Velmi důležitý ukazatel je výsledná krémová pěna bez bublin. Dále se zaměřujeme na styl servírování,“ přiblížila Michaela Kučerová, Customer Marketing On Trade Manažerka společnosti Pivovary Staropramen.
Porota dále posuzovala dva nejčastější styly čepování, a to hladinku a šnyt. U hladinky výčepní nejprve čepuje dostatek pěny, a následně pod ni pivo. To pomůže zachovat říz i čerstvost. Správný šnyt lze poznat podle dodržení poměru 2:3:1, tedy dva díly piva, tři díly pěny a jeden díl sklenice zůstává volný. Jednotlivým soutěžícím porotci při čepování piva měřili i čas, ten by ale hrál roli jen v případě, že by dva soutěžící podali maximálně vyrovnaný výkon.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.