Úřad práce zruší osm svých poboček v Plzeňském kraji, podle starostů to poškodí sociálně slabé obyvatele

Autoři | Foto Zuzana Duzbabova

V Plzeňském kraji podle některých starostů zhorší plánované rušení poboček úřadu práce dostupnost služeb pro obyvatele a může to poškodit sociálně slabé skupiny. V kraji se záměr týká osmi měst, v nichž žije od 1100 do 5000 obyvatel. Část starostů uvedla, že se o tom dověděli v pondělí z médií. Pobočky by chtěli ponechat alespoň v omezeném rozsahu s úřednicemi, které by k nim dojížděly několikrát týdně z okresních měst.

Starosta pětitisícového Horšovského Týna na Domažlicku Josef Holeček (Pro město, ODS) neměl o rušení úřadu informace. „Nebude to zas taková komplikace, lidé budou muset do Domažlic. Problémy s tím mohou mít ti, kteří musí na úřad docházet častěji," uvedl. Autem je to zhruba 20 minut cesty, veřejnou dopravou asi půl hodiny. Podle Holečka fungují úředníci v Horšovském Týně denně v nájmu ve firmě Karpem.

Úřad práce plánuje zavřít v celé ČR 83 z 369 poboček postupně, pracovníci by se měli přesunout do větších poboček. V Plzeňském kraji se to týká Nýrska, Plánice, Blovic, Horšovského Týna, Manětína, Boru, Plas a Přeštic.

Ve městě nedávno skončila pobočka Komerční banky a zůstal tam jen bankomat. Ke konci listopadu končí pobočka České spořitelny a zůstane tam také jen bankomat. Už dříve skončil finanční úřad. Vše je v Domažlicích. „Kromě správy, kterou vykonáváme my jako úřad, už tu (po konci úřadu práce) nic státního nebude. Je tu jen archiv, který ale lidé nepotřebují k ničemu," uvedl.

Podle něj jde o další akci dlouhodobé "tiché centralizace". „Měli by hlavně omezit úředníky na ministerstvech a na kraji, ti už tam padají z oken, do úřadů už se nevejdou. Když vytvořili kraje, tak měli vyházet patřičný počet lidí na ministerstvech," dodal starosta.

V pětitisícovém Nýrsku byl úřad práce otevřený jako detašované pracoviště jen dvakrát v týdnu. „Projednávali to s námi o prázdninách. Určitá komplikace s dojížděním do Klatov to pro lidi bude, ale myslím si, že se to nechá zvládnout," řekl starosta Miloslav Rubáš (Volba pro Nýrsko). Vlakové i autobusové spojení je dobré. Ani podle informací od pracovnic městských sociálních služeb by to neměl být zásadní problém.

„Plzeňská ředitelka nám (správnímu výboru Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje) asi před dvěma měsíci řekla, že to je definitivní rozhodnutí, s nímž nejde nic dělat, že najíždí na digitalizaci a že budou na některé úkony využívat služeb České pošty," uvedl starosta čtyřtisícových Blovic na Plzeňsku Robert Zelenka (Žijeme Blovice, SNK). Městu nabídli, že by tam úřednice přijížděly v exponovaných hodinách. „Víc informací se dozvíme ve čtvrtek," uvedl. Podle něj jsou argumenty pro rušení ekonomika a bezpečnost, která je ale v Blovicích bezproblémová, protože přímo proti pobočce úřadu práce je služebna policie. „Spíš to udělá problém lidem, kteří neumějí pracovat přes internet digitálně, dnes se i superdávka dá odbavit elektronicky," uvedl. Uvažuje se podle něj o dohodě s Českou poštou, jejíž pracovnice by jim měly pomoci. Městu se uvolní čtyři kanceláře.

Chystanou optimalizaci sítě poboček pracovních úřadů oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) loni v létě. Uvedl tehdy, že je plánované rušení pracovišť možné díky digitalizaci a už se kvůli němu zastavil nábor nových pracovníků.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Úřad práce, rušení poboček úřadu práce, Nýrsko, Plánice, Blovice, Horšovský Týn, Manětín, Bor, Plasy, Přeštice

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.