V Plzeňském kraji podle některých starostů zhorší plánované rušení poboček úřadu práce dostupnost služeb pro obyvatele a může to poškodit sociálně slabé skupiny. V kraji se záměr týká osmi měst, v nichž žije od 1100 do 5000 obyvatel. Část starostů uvedla, že se o tom dověděli v pondělí z médií. Pobočky by chtěli ponechat alespoň v omezeném rozsahu s úřednicemi, které by k nim dojížděly několikrát týdně z okresních měst.
Starosta pětitisícového Horšovského Týna na Domažlicku Josef Holeček (Pro město, ODS) neměl o rušení úřadu informace. „Nebude to zas taková komplikace, lidé budou muset do Domažlic. Problémy s tím mohou mít ti, kteří musí na úřad docházet častěji," uvedl. Autem je to zhruba 20 minut cesty, veřejnou dopravou asi půl hodiny. Podle Holečka fungují úředníci v Horšovském Týně denně v nájmu ve firmě Karpem.
Ve městě nedávno skončila pobočka Komerční banky a zůstal tam jen bankomat. Ke konci listopadu končí pobočka České spořitelny a zůstane tam také jen bankomat. Už dříve skončil finanční úřad. Vše je v Domažlicích. „Kromě správy, kterou vykonáváme my jako úřad, už tu (po konci úřadu práce) nic státního nebude. Je tu jen archiv, který ale lidé nepotřebují k ničemu," uvedl.
Podle něj jde o další akci dlouhodobé "tiché centralizace". „Měli by hlavně omezit úředníky na ministerstvech a na kraji, ti už tam padají z oken, do úřadů už se nevejdou. Když vytvořili kraje, tak měli vyházet patřičný počet lidí na ministerstvech," dodal starosta.
V pětitisícovém Nýrsku byl úřad práce otevřený jako detašované pracoviště jen dvakrát v týdnu. „Projednávali to s námi o prázdninách. Určitá komplikace s dojížděním do Klatov to pro lidi bude, ale myslím si, že se to nechá zvládnout," řekl starosta Miloslav Rubáš (Volba pro Nýrsko). Vlakové i autobusové spojení je dobré. Ani podle informací od pracovnic městských sociálních služeb by to neměl být zásadní problém.
„Plzeňská ředitelka nám (správnímu výboru Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje) asi před dvěma měsíci řekla, že to je definitivní rozhodnutí, s nímž nejde nic dělat, že najíždí na digitalizaci a že budou na některé úkony využívat služeb České pošty," uvedl starosta čtyřtisícových Blovic na Plzeňsku Robert Zelenka (Žijeme Blovice, SNK). Městu nabídli, že by tam úřednice přijížděly v exponovaných hodinách. „Víc informací se dozvíme ve čtvrtek," uvedl. Podle něj jsou argumenty pro rušení ekonomika a bezpečnost, která je ale v Blovicích bezproblémová, protože přímo proti pobočce úřadu práce je služebna policie. „Spíš to udělá problém lidem, kteří neumějí pracovat přes internet digitálně, dnes se i superdávka dá odbavit elektronicky," uvedl. Uvažuje se podle něj o dohodě s Českou poštou, jejíž pracovnice by jim měly pomoci. Městu se uvolní čtyři kanceláře.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.