Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost ženy, která v panelákovém bytě v Plzni a v domě v Sedlci chovala přes stovku zubožených a nemocných psů. Jednalo se zejména o čivavy, jezevčíky a jiné malé křížence. Další uhynulá zvířata našli policisté v mrazáku, spálené v sudu nebo zakopané na zahradě. Okresní soud Plzeň-město původně poslal ženu nekompromisně na 18 měsíců do vězení. Odvolací soud posléze rozsudek zmírnil na podmínku a pokutu 100 tisíc korun a propadnutí téměř stejně vysoké sumy.
Žena uplatnila u Ústavního soudu řadu různých námitek. Například nesouhlasila se závěrem, že psi byli dlouhodobě v klecích, že je nutila k reprodukci nebo, že byli podvyživení a neočkovaní. Naopak s nimi údajně navštěvovala výstavy. Dále uvedla, že někteří ani nebyli její. Také namítala, že policisté do obou nemovitostí vstoupili nezákonně a že získané důkazy jsou procesně nepoužitelné.
ÚS ale upozornil na to, že chovatelka ve své argumentaci přehlíží nejdůležitější důkazy o vině, zejména videozáznamy, fotografie a znalecké posudky, které dokládají otřesné podmínky chovu. Obhajobu pak staví na dílčích a z kontextu vytržených tvrzeních.
Otřesné týraní zvířat, které nemělo v Plzeňském kraji obdoby, se podařilo odhalit v létě roku 2018. Na případ upozornil spolek Hlas zvířat. Při následné domovní prohlídce v panelákovém bytě v Plzni na Viních a v domku v Sedlci u Starého Plzence našli vyšetřovatelé stovku zubožených a nemocných psů. Všude byl silný zápach a všudypřítomná špína.
„V malých klecích se tam nad sebou tísnilo přes 100 zubožených, nemocných a podvyživených psů. Policii jsme vedle podnětu k domovní prohlídce dali i podnět k hledání ostatků utýraných zvířat, přičemž policie nalezla desítky mrtvých těl zvířat zakopaných v zemi na zahradě, v sudech a některé dokonce v mrazáku,“ tak popisoval otřesný případ samotný spolek.
Na policii se také obrátilo bezmála 500 lidí, kteří od tyranky psa koupili. „Také mám od ní psa. Po týdnu mu začala padat srst, dlouho mi trvalo dát ho zase dohromady. S paní jsem měla tehdy velký konflikt, ale měla to dobře promyšlené a uměla na lidi hrát pěkné divadlo,“ popsala tehdy Martina. ,,V telefonu se ani nepředstavila. To až když slyšela, že máte vážný zájem o pejska za 10 000 korun. Pokud jí člověk zavolá na inzerát, nabídne vám i jiné pejsky,“ komentovala postupy stanice na sociálních sítích další žena. Od koupi psa nakonec ustoupila. Zabaveným psům se podařilo najít nové domovy. Všichni se ale potýkali se zdravotními problémy.
Množitelka psů si za týraní zvířat měla původně odsedět 18 měsíců ve vězení. Odvolací soud ale následně rozhodl, že byl původní trest příliš přísný. Navíc k týrání zvířat docházelo v době, kdy ještě neplatila přísnější novela zákona, podle které by ženě teď hrozil trest na pět až 10 let ve vězení. Soud se vlekl několik let. Žena se totiž opakovaně nedostavila k soudu s výmluvou, že má zdravotní či jiné problémy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.