sobota 11. července 2020 Olga

Orel z Plzeňska míří k Baltskému moři i přes vážný zdravotní hendikep

Směr Baltské moře nabral orel mořský z Tachovska, vybavený vysílačkou umožňující sledování jeho pohybu. Vzácný dravec byl v péči plzeňských veterinářů i místní záchranné stanice živočichů. Na cestu se vypravil s hendikepem, po fraktuře nohy má totiž sešroubovanou kost.

Nekroužkovaný mladý orel, vyvedený v roce 2019, byl na podzim odchycen s poraněným levým okem na lokalitě Tisová u Tachova. Orel měl problém s orientací a patologický nález na rohovce levého oka. Téhož dne putoval Záchranné stanice živočichů Plzeň. Tam si bohužel dravec přivodil při manipulaci nešťastnou náhodou nepříjemnou frakturu pravého stojáku.

„Kost praskla u těla tibiotarsus v horní části směrem ke stehenní kosti. Proto také 10. listopadu proběhla unikátní operace fraktury. O měsíc později jsme se pak s veterinářem Petrem Böhmem dohodli, že orla i s „železem“ v noze přece jen vypustíme zpět do volné přírody. Abychom však měli jistotu, že pták nemá žádné problémy, byl před vypuštěním vybaven speciální vysílačkou,“ řekl šéf záchranné stanice Karel Makoň. Orla vypustili v lokalitě Tisová  na Tachovsku u Modrého rybníka.

FOTOGALERIE: Orel mořský letí k Baltskému moři

pondělí, 6. dubna 2020, 10:06

FOTOGALERIE: Orel mořský letí k Baltskému moři
FOTOGALERIE: Orel mořský letí k Baltskému moři

Od té doby záchranáři svého pacienta pravidelně telemetricky sledují a ví o každém jeho kroku. „V sobotu jsem od Bohumila Máška, který pohyb orla sleduje, dostal informaci a mapku. Náš „Pařátek“ pravděpodobně míří přes Polsko k Baltskému moři! Pravda, k moři to má ještě kus, a pokud poletí na Kaliningrad, tak to bude navíc v Rusku a na opačném konci Evropy, než jezdívali Češi, ale moře jako moře a je to přece orel mořský,“ dodal Karel Makoň.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto DESOP

Štítky orel mořský, záchranná stanice živočichů, Karel Makoň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.