Hasičům v posledních dnech opět přibývají výjezdy k požárům polí a lesních porostů. Zatímco na poli častokrát škrtne lišta stroje o kámen, v lesích zakládají oheň neohleduplní návštěvníci. Například v polesí Žďár na Rokycansku hořelo na téměř na totožném místě už dvakrát v rozmezí dvou týdnů a v obou případech někdo oheň úmyslně založil. Jen díky včasným zásahům rokycanských hasičů nedošlo ke značným škodám.
V souvislosti se dvěma nedávnými požáry žádají rokycanští lesníci návštěvníky o ohleduplnosti a dodržování předpisů. „Je potřeba upozornit, že v lesích je zakázáno kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa a pochopitelně i odhazovat hořící nebo doutnající předměty. Zcela zakázáno je i rozdělávání ohně na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi,“ upozornil jednatel městských lesů Stanislav Suda.
Vždy během léta hrozí větší riziko vzniku požáru v přírodě. Nahrává tomu teplé počasí a sucho. Oheň může vypuknout i po úderu blesku, ale především ho způsobí lidská nedbalost. V takovém případě jde nejčastěji o odhozený nedopalek od cigarety nebo nerespektování zákazu zakládání ohňů v lese či následně jejich nedostatečné uhašení. Příčinou požáru se může stát i pohozené sklo, které za slunečného počasí funguje jako lupa.
Zásahy u lesních požárů patří mezi ty nejnáročnější. Zpravidla k nim dochází v těžce přístupném terénu, kam se technika obtížně dostává. Navíc se oheň v lese dokáže velmi rychle rozptýlit a bývá nevyzpytatelný, jelikož se může šířit i pod zemí.
Co byste měli vědět:
Aby se táboření nezměnilo v nepříjemný zážitek je třeba dodržovat zásady rozdělávání ohně v přírodě:
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.