Od začátku června vyjížděli hasiči na území celého Plzeňského kraje k bezmála 160 likvidacím obtížného hmyzu. V souvislosti s tím připomínají, aby si lidé dobře rozmysleli, kdy vytočí linku 150. Včelí roje, které létají během května a června, totiž nebývají agresivní. Podle odborníků je nejlepší nechat hmyz na pokoji nebo se případně obrátit na místní včelaře. Je dost možné se jedná právě o jejich včely a je tedy šance, že se je podaří zachránit. Hasiči by v případě nutného zásahu hmyz zlikvidovali.
„Než budete volat hasiče, ujistěte se, že vás nebo vaše blízké hmyz opravdu ohrožuje. Roj včel obvykle místo opustí do několika hodin. V drtivé většině případů nemají hasiči kapacity na odebrání roje a předání včelařům. Takový "bezprizorní" roj musíme zlikvidovat, a to je škoda,“ připomíná mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Roj neznámého původu totiž musí ze zákona zklikvidovat, aby nedošlo k případné šíření nákaz.
„Zkuste nejprve kontaktovat místní organizaci Českého svazu včelařů, zda nejde o roj někoho z jejich členů, který má svoje včelstva ve vašem okolí. Nebo pokud znáte nejbližšího včelaře, můžete jej kontaktovat,“ radí Poncar.
I v případě příjezdu hasičů může velitel na místě po posouzení situace rozhodnout o tom, že se zasahovat nebude a nastaví opatření k eliminaci rizik bodnutí žihadlem. To platí i pro zásahy na vosy a sršně.
Kdy volat hasiče:
Kdy nevolat hasiče
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.