sobota 4. července 2020 Prokop

Univerzita spustila velkovýrobu ochranných štítů 3D tiskem, připojují se další dobrovolníci

Po úspěšné akci, kdy v Plzeňském kraji šil ochranné roušky každý, kdo měl ruce a stroj, teď začíná frčet masová výroba ochranných štítů. A zapojuje se každý, kdo má 3D tiskárnu. Velkovýrobu spustila Západočeská univerzita v Plzni (ZČU), ale i dobrovolníci ve spolupráci se Správou informačních technologií města Plzně.  

Na ZČU vyrábí ochranné štíty pro pracovníky městských sociálních zařízení i dalších provozů. Většina zapojených pracovišť ZČU využívá 3D tisk, na Fakultě elektrotechnické pracují nově pomocí technologie laserového řezání. Pracovníci městských organizací již obdrželi prvních dvě stě štítů. S výrobou na ZČU se ale nekončí. Instituce, které mají o ochranné štíty zájem, mohou kontaktovat univerzitu prostřednictvím on-line formuláře.

„Pro zajištění ochranných prostředků do našich sociálních zařízení děláme opravdu maximum. Skvěle nám funguje systém šití roušek, kdy jsme koupili látku a z ní v dílnách J. K. Tyla i dobrovolné šičky vyrobí 110 tisíc roušek. Nicméně jakékoliv zesílení ochrany zaměstnanců nejen v sociálních zařízeních je na místě, tisk štítů považuji za skvělý a hlavně užitečný nápad,“ uvedl primátor Martin Baxa (ODS).   

Do výroby ochranných štítů se na ZČU postupně zapojila řada pracovišť. 3D tiskárny začaly přibližně před týdnem pracovat na všech technických fakultách, ale také na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Svými tiskárnami přispěla i Fakulta pedagogická a Centrum informatizace a výpočetní techniky.

Materiál pro 3D tisk univerzitě poskytlo město Plzeň. „Těm, kdo se rozhodli se připojit, nejen rozvážíme materiál, ale snažíme se jim poradit, jak mají štíty tisknout, balit a sbírat, aby byla dodržena co nejvyšší hygiena,“ říká Viktor Chejlava z Celoživotního a distančního vzdělávání ZČU, který má po organizační stránce univerzitní akci na starosti.

FOTOGALERIE: Výroba ochranných štítů 3D tiskem

středa, 1. dubna 2020, 18:07

FOTOGALERIE: Výroba ochranných štítů 3D tiskem
FOTOGALERIE: Výroba ochranných štítů 3D tiskem

Fakulta elektrotechnická začala v průběhu týdne využívat pro výrobu štítů výrazně rychlejší metodu řezání laserem. Nově navržený štít se skládá jen ze dvou dílů, průhledná část je z polykarbonátu o šíři jednoho milimetru, na flexibilní pásku kolem hlavy je použit polypropylen. Rychlost výroby je ve srovnání s 3D tiskem až 24násobně vyšší. Řešení navrhli studenti doktorského studia, kteří jsou společně s několika zaměstnanci do výroby zapojeni.  Pro ty, kteří by je chtěli následovat, zveřejnili podklady pro výrobu na webu Thingiverse.

Dalším dobrovolníkům poskytla Správa informačních technologií města Plzně využití městské 3D tiskárny, pro ty s vlastními tiskárnami zajištují materiál nutný k výrobě pomůcek a také koordinují jejich distribuci. V současné době se již podařilo doručit do sociálních služeb a ordinací lékařů na čtyři stovky štítů, další budou následovat.

„Momentálně vyrábíme na 12 tiskárnách. Budeme se snažit vyrobit tolik štítů, kolik bude v našich silách, ale máme omezené možnosti z hlediska kapacity dobrovolníků i materiálu na výrobu pomůcek, který je velmi obtížně k sehnání. Aktuálně máme materiál na několik stovek štítů, uvidíme, jak se situace vyvine do budoucna,“ vysvětlil ředitel Správy informačních technologií města Plzně Luděk Šantora.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto ZČU, MMP

Štítky 3D tisk, ochranné štíty, univerzita, ZČU, magistrát

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.