Přes Česko začal v noci na sobotu přecházet saharský prach. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v odpoledních hodinách zveřejnil podrobnější informace, ze kterých vyplývá, že poměrně velké množství častic se dostalo i nad západní Čechy. Podle meteorologů může prach tlumit sluneční paprsky, což vede ke snižování teplot a zhoršení kvality ovzduší.
„Jak jsme dopředu avizovali, přes naše území přechází poměrně výrazné množství saharského prachu. V dnešních nočních a brzkých ranních hodinách došlo i k výraznému nárůstu koncentrací prachových částic PM10,“ uvedl po poledni ČHMÚ na svých sociálních sítích. K jedné hodině odpolední byla kvalita ovzduší v Plzni na hodnotě 3A, tedy zhoršená až špatná. Ještě horší stav ukazovala měření v Klatovech.
Jak jsme dopředu avizovali, přes naše území přechází poměrně výrazné množství saharského prachu. Pokud máte například zajímavé fotky, budeme rádi pokud nám je vložíte do komentářů.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) March 30, 2024
V dnešních nočních a brzkých ranních hodinách došlo i k výraznému nárůstu koncentrací prachových… pic.twitter.com/gTEkCm6JbS
„I v dalších hodinách či dokonce dnech není vyloučené, že budou koncentrace PM10 na některých stanicích výrazněji stoupat právě vlivem tohoto zdroje,“ doplnili meteorologové. Zároveň doporučují, aby lidé sledovali aktuální situaci na webových stránkách. Zpozornět by měli hlavně rodiče malých dětí, senioři a osoby s dýchacími obtížemi či těhotné. „To zahrnuje například vyhnutí se výraznější fyzické aktivitě ve venkovním prostředí,“ dodávají.
Kvůli tomu, že se saharským prachem nepočítají předpovědní modely, nemusí dnes podle meteorologů teploty vystoupat až na očekávaných 23 stupňů Celsia. Je tak méně pravděpodobné, že se teploty dostanou až k 25 stupňům, což by znamenalo první letní den tohoto roku už na konci března. Loni ho meteorologové poprvé zaznamenali 5. května, a to jen na jediné stanici v Plzni.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.