Když všichni, tak všichni! To si asi řekl zatím neznámý vtipálek, který nasadil speciální „maxi roušky“ dvojici světově proslulých přeštických prasátek. Samozřejmě se jedná kameninové sousoší, které stojí už od 60. let minulého století v Přešticích vedle kostela u výpadovky na Klatovy. Před nákazou je tak ochráněno zřejmě jediné tuzemské sousoší věnované prasatům.
A kde se vlastně v Přešticích vzalo sousoší s dvojicí čuníků? Jde o připomínku velkého úspěchu místních šlechtitelů, kteří mu dali základ už v 19. století. Těm se podařilo vyšlechtit odrůdu přeštického prasete zvaného „přeštík.“ V roce 1964 bylo černostrakaté přeštické prase uznáno jako samostatné plemeno. Na mále ale měli přeštíci za války, kdy Němci zakázali chov černých prasat, protože pomalu rostla. Přesto se podařilo chov zachránit a přeštíky opět rozmnožit.
Úterý, 24. března 2020, 14:35
Plemeno se vyznačuje vynikající chutí masa, dobře se rozmnožuje a lépe odolává nemocem a stresu. Nevýhodou je, že roste pomaleji než jiné druhy prasat a podstatně více toho spořádají. Pokud ovšem chovatelé mají přeštíky, o jejich maso bývá obrovský zájem, zejména mezi vyhlášenými restauracemi, které si potrpí na kvalitní suroviny.
Přeštická prasátka nejsou zdaleka jediné sochy, nebo umělecká díla, která v těchto dnech koronavirového šílenství dostala roušky. Také slavný andělíček Vošahánek umístěný na kovové mříži venkovního oltáře chrámu sv. Bartoloměje v Plzni dostal roušku. Biskupství vyzvalo občany, aby se v době nákazy z bezpečnostních důvodů raději andělíčka pro štěstí nedotýkali.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.