Rada Plzeňského kraje schválila dotaci ve výši 600 tisíc korun pro nábytkovou banku se skladem v Rokycanech. Během tří měsíců se jim tam podařilo získat deset tun nábytku a vybavení do domácností pro nízkopříjmové rodiny. Dalším pozitivem je také to, že funguje jako prevence vzniku odpadu a například ještě použitelný nábytek nekončí ve sběrných dvorech nebo hůř – pohozený u popelnic.
„V loňském roce, kdy Nábytková banka Plzeňského kraje vznikla, jsme vznik a provoz podpořili, protože jde o projekt, který dává smysl z hlediska konceptu cirkulární ekonomiky. To v praxi znamená, že nábytková banka dává druhou šanci nábytku a vybavení domácnosti, které by se jinak hromadily jako odpad. Předchází tedy vzniku většího množství komunálního odpadu,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Josef Bernard (STAN).
„Navázali jsme spolupráci s 12 neziskovými organizacemi včetně některých měst. Skrze tyto partnerské organizace se nám podařilo podpořit 87 klientů z nízkopříjmových domácností, dvě pracoviště sociálních služeb a jedno město. Materiální pomoc je zdarma,“ popisuje ředitelka nábytkové banky Marcela Kupková.
A jak to funguje v praxi? Lidé by se měli obrátit na sociální pracovníky. S nimi sepíší žádost a následně je spojí s pracovníkem Nábytkové banky a dohodnou předání vybavení.
Darované věci mohou zájemci vozit v pracovní dny v čase 8 až 16 hodin přímo do skladu v Rokycanech na adrese Jiráskova 214. Obrátit se také mohou na koordinátorku projektu (info@nbpk.cz) a domluvit se na odvozu, přičemž za dopravu nic neplatí. Do budoucna by chtěla banka vytvořit síť partnerských organizací napříč celým Plzeňským krajem.
Darované věci musí samozřejmě splňovat určité parametry. Musí být funkční, čisté, bez parazitů a bezpečné k dalšímu užívání. Poškrábání, povolené šrouby a jiné drobné vady být mohou.
Co lze darovat?
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.