Vagabundy a tuláky dříve hnali z měst postrkem, zákon u nás platil až do roku 1950

Tuláci bez práce, prostitutky i propuštění vězni. Ti všichni se mohli snadno stát takzvanými hnanci. Za císaře pána totiž začaly proudit davy venkovanů směrem do měst s vidinou, že přijdou k výdělku. Mnozí nešťastníci ale skončili na ulici a v doprovodu postrkové stráže se zase vraceli zpět do svého rodiště. Kroniky se zmiňují například o manželském páru byl takto šupem dopraven z Rakouska až do Staňkova na Domažlicku.

„V soudobé terminologii postrk představoval policejní opatření k snazšímu udržení veřejného pořádku. Hnancem byla osoba hnaná postrkem neboli šupem, výraz pochází z německého „Schub“. Od toho také známe úsloví „Hnát někoho šupem“ nebo šupárnu, což byla stanice pro tyto vyhoštěné osoby. Zákonem z 21. července 1871 č. 88 říšského zákoníku bylo přesně stanoveno, kdo může být poslán postrkem. Byli to lidé štítící se práce, bez osobních dokladů, nevěstky nebo osoby propuštěné z vazby po odpykání trestu,“ vysvětluje v knize Kriminální případy a aféry ze Šumavy, Pošumaví a Českého lesa vedoucí Státního okresního archivu Domažlice Radka Kinkorová.

List pro hnance, zdroj: nakladatelství Starý most.

Historické prameny uvádí několik případů osob pohnaných postrkem za to, že byli přistiženi při krádeži, potulce nebo žebrotě. „Například staří a nemajetní manželé neschopni těžké práce, byli přivedeni šupem z Rakouska a ve Staňkově jim bylo dopřáno získat alespoň útulek, protože pro žebrotu jim nebylo možné vydat domovský list. Dalšího ze šupáků bez práce a výdělku doporučilo okresní hejtmanství zařadit mezi rekruty,“ popisuje archivářka,

Plzeňská hnanecká stanice vyprovodila už v roce 1870 celkem 268 tuláků. O rok později už jich bylo 368. Jen pro srovnání, posledních roky evidují úřady na území Plzně zhruba 400 lidí bez domova. Roste počet mladých lidí a cizinců, přičemž drtivou většinu z nich tvoří Slováci.

Postrkovaní měli u sebe list pro hnance, se kterým se museli posléze přihlásit u obecního úřadu. V tomto dokumentu byly jejich veškeré osobní údaje i důvod postrku. Při cestě si je doprovod předával na stanicích, kde museli hnanému poskytnou stravu. Zákon se v různých úpravách aplikoval i ke konci 19. století.

Například Okresní soud v Domažlicích vynesl jménem Jeho Veličenstva rozsudek nad vícekrát trestaným osmačtyřicetiletý Jiřím Heidelbergerem. Pro tuláctví a žebrotu dostal čtyři dny tuhého vězení a musel uhradit náklady. Pokud se někdo vzpíral, mohl si odsedět ve vězení až osm dní.

V 1871 přijala Říšská rada zákon, který platil pro celou monarchii, v něm se pravilo: „...jímžto se pořádá policejní vyhošťování a hnaní postrkem.“ Je ale mylné se domnívat, že tuláka tehdy hnali holí. Přeci jen se trochu dbalo na důstojnost. Však se v zákonu také píše: „Odvedení postrkem stane se tím způsobem, a) že se hnanci předepíše nuceným pasem cesta, kterou má v určitých lhůtách a časech vykonati; b) že se nuceně postrkem dopraví, jsa zprovázen orgány strážními.“ Všechny zákonné normy týkající se hnanectví, byly zrušeny až v roce 1950. 

Článek vznikl ve spolupráci s Ladislavem Silovským a nakladatelstvím Starý most

Čtete také:

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky historie, Starý most, tuláci, šupáci, postrk, vyhoštění

Komentáře

Jaroslav Kronus


Jak se vše modernizuje tj. stává se Progresivním ???? aneb dnes jsou typologicky shodná individua volena do zastupitelských sborů, obklopí se jimi stejnými a ráj na zemi a světlé zítřky opět nikde !!

Pondělí, 26. února 2024, 19:35Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.