Ještě neoslavil ani dva měsíce od narození a už je novou celebritou plzeňské zoologické zahrady. Řeč je o samci vzácného šimpanze čego, který přišel na svět na sklonku loňského roku. První dny a měsíce života jsou pro mláďata kritické, proto byl spolu s matkou mimo zraky návštěvníků. Nyní je mohou s trochou štěstí spatřit. Od pondělí se totiž oficiálně otevřela vnitřní expozice šimpanzů učenlivých v Tropickém pavilonu. Zahrada prosí návštěvníky o ohleduplnost a fotografování bez použití blesků.
„Prosíme o respektování vymezeného prostoru a zachování klidu. Pro samici Márii jde o první odchovávané mládě v pokročilém věku. Za příznivého počasí jsou šimpanzi i po část dne i ve venkovním výběhu. Také platí obvyklé informace, že mohou být i v zadních částech ubikace mimo zraky návštěvníků a platí i zákaz fotografování s bleskem,“ informoval mluvčí zahrady Martin Vobruba.
Samec vzácného podruhu šimpanze čego se v Plzni narodil 28. prosince. Pro šestatřicetiletou Máriu je mládě prvním potomkem. Otcem je stejně starý Siri. V plzeňské tlupě nyní žije dospělý samec, čtyři samice, malá Caila a nejnovější mládě, které je Cailiným bratrancem.
Středa, 24. ledna 2024, 16:01
Radost z nakrmení zvířete v zoologické zahradě a pořízení originálního selfie může zvířatům způsobit obrovské bolesti a dokonce i smrt. Zahrady napříč republikou se potýkají s nevychovanými návštěvníky, kteří zvířatům dopřávají třeba rýžové...
Samec Siri a samice Maria a starší Brigitte patří mezi vzácný a extrémně ohrožený poddruh šimpanze čego, kterých je ve 12 evropských zoo jen 26 jedinců. Na celém světě žije v chovech pouze na čtyři desítky čegů. Na nové mládě tohoto poddruhu proto chovatelé netrpělivě čekali. Dosud se v zoo podařilo odchovat jen dnes dvacetiletou samici Bamiu a malou Cailu, ty ale k vzácnému poddruhu nepatří.
Zoo loni v září modernizovala za 6,7 milionu korun venkovní výběh šimpanzů. Má širší a hlubší vodní příkop, elektrický ohradník v podobě pralesní liány i záchytnou síť do vody, zabraňující utonutí. Jsou v něm také nové kmeny, prolézačky a lana nebo velká nástěnná malba znázorňující africký prales. Zoo v roce 2000 zcela opustila klecový chov šimpanzů a otevřela pro ně venkovní přírodní výběh. „Šimpanzi žijí v zoo v Plzni s přestávkami od konce roku 1964. V roce 2000 se poprvé místo páru šimpanzů začala sestavovat jejich větší skupina," dodal Vobruba.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.