Lidem bez domova poskytují zdravotní i materiální pomoc a zároveň nezatěžují záchrannou službu ani nemocnice. Řeč je o projektu Street medicine, který je v Plzni v ostrém provozu od loňského léta. Zdravotní sestřičky z Českého červeného kříže ve spolupráci s městskou policií navštěvují stanová městečka i další lokality, kde se často pohybují bezdomovci. Mnoho jich trápí neošetřené rány či omrzliny. Výměna obvazů vyjde na ulici na zlomek ceny, co by stálo ošetření v klasické nemocnici.
„Pán měl na noze po omrzlině neošetřovanou ránu. Byli tam i červi. Chvilku to vypadalo, že bude nutná amputace, ale pak jsme začali dělat pravidelné převazy a dneska to vypadá krásně,“ popisuje jeden z mnoha případů zdravotní sestra Kateřina, která se zapojila do projektu Street medicine. „Je to hodně veliká pomoc. Nemohl jsem se přinutit, abych chodil na chirurgii na Denisák. Měl jsem vši a styděl jsem se,“ přiznal bezdomovec Václav.
Pilotní fáze projektu na pomoc lidem bez domova začala v únoru loňského roku, naplno se vše rozjelo v červenci 2022. Pro zdravotníky je důležitá úzká spolupráce s městskou policií. Právě strážníci mají dobrý přehled o tom, kde se lidé bez domova zdržují a co je trápí. „Osoby bez domova většinou nemají problémy, které by je ohrožovaly na životě, ale mají dlouhodobější problémy, protože zanedbali zdravotní péči. Potřebují dohled, převazy a ošetření. V tom je Street medicine k nezaplacení,“ připouští jeden ze strážníků. Praktické i všeobecné sestry na místě zhodnotí zdravotní stav dotyčného a na místě ho ošetří. V případě větších komplikací rozhodnou o převozu do nemocnice.
„V nemocničních zařízeních může jeden den tohoto ošetřování vyjít i na desítky tisíc. Klienti často nejsou pojištění a nemají, jak tyto částky uhradit. Součtově se pak pohybujeme v desítkách milionů korun. Ošetřování v rámci ulice stojí řádově desetikoruny,“ zdůrazňuje praktický lékař Tomáš Dupák. Jeho slova dokládají i informace z největšího krajského zdravotnického zařízení. Fakultní nemocnice v Plzni totiž eviduje nezaplacené zdravotní pojištění v hodnotě 46 500 000 korun.
„Pokud nebudeme chodit kolem horké kaše, tak české zdravotnictví prožívá obrovskou krizi. Nedostatek lékařů a přesčasy jsou markantní. Pokud bychom lidi z ulice posílali do fakultních a jiných nemocnic, tak si myslím, že může dojít i ke kolapsu,“ uvažuje Dupák. Kromě nezatěžování nemocnic je projekt prospěšný i "obyčejným" Plzeňanům, kteří se chtě nechtě občas s bezdomovci setkají a pořád je lepší, aby měli lidé bez domova ošetřená zraněná než hnijící rány.