Počasí dnes1 °C, zítra-1 °C
Čtvrtek 30. listopadu 2023  |  Svátek má Ondřej
Bez reklam

Hejtman se sejde s náměstkem ministryně obrany, budou jednat o budoucnosti letiště v Líních

Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti) se v úterý 28. listopadu sejde se zástupci vedení ministerstva obrany (MO), kteří by mu měli sdělit, co armáda zamýšlí se záložním letištěm Líně u Plzně. Podle původního usnesení vlády tam měl vzniknout strategický podnikatelský park s továrnou Volkswagenu na baterie pro elektromobily. Koncern ale 1. listopadu oznámil, že další takzvané gigafactory v Evropě zatím nechce.

Letiště v Líních si necháme, potvrdila armáda. Zároveň vyvrací spekulace, že by tam byly v budoucnu F-35

Letiště v Líních zůstane v majetku ministerstva obrany, které tam nadále počítá s provozem letecké záchranné služby. Toto rozhodnutí vzešlo z ukončení jednání mezi česku vládou a společností Volkswagen. Německý automobilový gigant se nakonec...

„S převodem tohoto letiště resort Ministerstva obrany souhlasil pouze pro potřeby výstavby gigafactory na baterie do elektromobilů Volkswagen. To byla ostatně také jednoznačná podmínka daná usnesením vlády. Jelikož německý výrobce dal jasné stanovisko, že s touto lokalitou již nepočítá, zůstává letiště nadále v majetku Ministerstva obrany,” uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS a doplnila, že si armáda letiště ponechá a že tam má připravené projekty.

„Primárně teď musí říct, co tam plánují, jak moc velká pásma potřebují a pak teprve může být diskuse o nějakých biokoridorech, jestli tam může být místo pro průmysl nebo pro jiné projekty," uvedl Špoták.

„V úterý 21. listopadu je jednání krajů s vládou, tam Líně řešit nebudeme. Ministryně Černochová mě odkázala na svého náměstka, který to má na starosti, s nímž se potkám 28. listopadu. A od něj budu chtít slyšet konkrétní věci - tedy, co tam plánují a co má kraj udělat," řekl hejtman. V regionu se hovoří o tom, že by v místě vznikla základna aktivních záloh armády.

Podle Špotáka není žádný náhradní investor za Volkwagen, o němž mluvil hned po oznámení Volkswagenu ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN). „To je mrtvé, protože armáda řekla, že si chce letiště nechat a že tam má připravené projekty," dodal.

Legendární americký vrtulník Apache musel nouzově přistát v Líních, dříve tam našly zázemí i dopravní Chinooky

Americká armáda musela v těchto dnech využít záložní armádní letiště v Líních u Plzně. Kvůli špatnému počasí a dotankování paliva tam přistál vrtulník AH-64 Apache. Posléze se u stroje objevila technická závada v podobě úniku oleje, kvůli které...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jakub Taussik

Štítky Letiště Líně, gigafactory, Jozef Síkela, Jana Černochová, armáda, ministerstvo obrany

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hejtman se sejde s náměstkem ministryně obrany, budou jednat o budoucnosti letiště v Líních  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.