Šumavský Pancíř s nadmořskou výškou 1214 metrů nad mořem je třetím nejvyšším vrcholem na české straně Šumavy, který turisté milují. První dřevěná vyhlídka tam stála už v roce 1880, ale vydržela jen pár let. Současný objekt chaty s rozhlednou se slavnostně otevřel 28. září roku 1923 a při pěkném počasí nabízí výhled na hřeben Jezerní hory, Velký Javor i na Alpy. Není divu, že se jedná o jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst Šumavy. Je to dané i díky snadné dosažitelnosti prostřednictvím lanovky, která nedávno oslavila padesát let!
První jednoduchá vyhlídková konstrukce se na vrcholu Pancíře objevila už v roce 1880, ale nedožila se ani konce století. V květnu roku 1923 rozhodl Klub českých turistů o vybudování chaty s rozhlednou, a ještě v září téhož roku se slavnostně otevřela veřejnosti.
Stavba chaty vyšla v té době na něco málo přes 200 tisíc korun a autorem návrhu byl architekt Janovský z Klatov. Původně nesla jméno propagátora šumavské turistiky Jaroslava Mattuše, dnes se jí říká jednoduše Horská chata Pancíř. Rozhlednová nástavba ční do výšky 18 metrů. Turisté se mohou rozhlédnout z vyhlídkové plošiny ve výšce 15 metrů. V zimním období je rozhledna nepřístupná, výhled je ale možný z vyhlídkové terasy.
Na Pancíř vede také jedna z nejstarších sedačkových lanovek v Česku. V provozu je v původním stavu od roku 1971. Dvouúseková lanovka s přestupní stanicí na Hofmankách ujede ze stanice Špičák do vrcholové stanice Pancíř trasu dlouhou zhruba tři kilometry a překoná přitom výškový rozdíl kolem 350 metrů.
S Pancířem se pojí řada zajímavostí, třeba 5. února 1911 se tam uskutečnil první sjezdový závod, který byl součástí bohatého programu “3. závodů lyžeckých na Šumavě“. Cíl byl na Weissově louce nad Špičáckým sedlem. Na západním svahu Pancíře pramení ve výšce 1110 metrů nad mořem řeka Úhlava. Na východních a severovýchodních svazích Pancíře se rozprostírá přírodní rezervace Prameničtě tvořená především rašeliništi.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.