Rozsáhlou očistou prošlo koupací jezírko v plzeňském Škodalandu, kde se potvrdil výskyt vodních parazitů způsobujících svědivou vyrážku kůže. Jezírko bylo proto uzavřené pro veřejnost a do akce nastoupili experti s potápěčskou technikou a brigádníci. Nyní je voda opět v pořádku a vhodná ke koupání.
„Problém nastal tím, že jinak zcela neškodné vodní plže v jezírku, kterým se dařilo v čisté vodě, nakazily kachny, ve kterých ptačí motolice běžně žijí. V nakažených plžích dále rostly a množily se larvičky motolice. Když byly dost zralé, vylézaly z plžů už jako cerkárie a snažily se dostat opět do nějaké kachny na hladině. Některé cerkárie se zkusí uchytit i v lidské kůži. Náš imunitní systém cerkárie rychle zlikviduje, v tom problém není. Obtížná je ale pak svědivá vyrážka,“ popisuje mluvčí obvodu Miroslav Knotek.
Koupací sezonu tak bylo nutné na čas přerušit, jezírko důkladně vyčistit a všechny vodní plže zlikvidovat. Několik hodin se pod vodou potápěl hydrobiolog s odsávací hadicí a pomáhala také řada brigádníků. Po skončení čistění musel nechat obvod provést rozbor vzorků vody.
„Výsledky rozborů ukázaly, že voda je už opět velmi dobré kvality a cerkárie se podařilo zlikvidovat. Hodnocení hygienickou službou zůstává nepříznivé, ale to je proto, že hygienické předpisy neumožňují lepší hodnocení tam, kde se v daném roce, a dokonce i v roce minulém, cerkárie objevily. Voda je už ovšem zcela v pořádku,“ vysvětluje Knotek.
Obvod dále přijal další opatření, aby se podobná situace už neopakovala. Důležité je ovšem, aby se do procesu zapojila sama veřejnost a to tím, že na místě nebude krmit vodní ptáky. Kačenky jsou sice ochočené a roztomilé, ale přenášejí nejen parazitující motolice, ale také rizikové střevní bakterie. Prostě tam, kde se chceme koupat, nemají kachny ani labutě co dělat,“ apeluje centrální městský obvod.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.