Psi jsou skvělými parťáky a členy rodiny. Jakmile skončí jejich služba u policie, zůstávají u svých páníčků, které znají už od štěněcích let. V Plzeňském kraji slouží celkem 74 služebních psů, jež jsou v péči 43 psovodů. Nejčastěji se jedná o německé a belgické ovčáky, využívaná jsou ale také plemena border kolie nebo anglického špringeršpaněla. Speciálně vycvičení psi dokáží zadržet pachatele i najít drogy nebo látky podporující vznik požáru.
Úterý, 5. července 2022, 07:32
Policejní pes DAG si připsal na své konto úspěšný zásah, když bleskově vypátral a zadržel zloděje, který se vloupal v Plzni na Slovanech do objektu jedné firmy. I když se snažil vyděšený zloděj uprchnout, neměl nejmenší šanci. Přímo při činu zadržel...
„Tyto psí pomocníky dělíme do dvou základních kategorií – všestranní psi a specialisté. První skupina je nejčastěji zastoupena plemeny německý a belgický ovčák. Velice rychle se adaptují, jsou učenliví a důležité je samozřejmě i to, že jsou statní. Umějí například vyhledat věci či osoby podle pachové stopy, zadržet pachatele nebo jsou přítomni na rizikových sportovních utkáních,“ vysvětluje policejní mluvčí Ondřej Hodan.
Na tyto činnosti má policie k dispozici 30 policejních psů a jedná se výhradně o samce. Naopak fenky se trénují na speciální činnosti jako je vyhledávání drog, výbušnin, zbraní nebo akcelerantů hoření. Specialistů je celkem na oddělení služební kynologie 25, přičemž jsou takto využívaná i plemena jako je border kolie anebo nejnovější přírůstek v podobě anglického špringeršpaněla.
„Služební psy Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje odebírá z chovatelské stanice v Prackovicích u Ústí nad Labem, která je zaregistrována pod Mezinárodní kynologickou federací. Štěňata se odebírají, když je jim osm až deset týdnů. Psovod pak má na starosti jeho socializaci a výchovu,“ pokračuje Hodan.
Čtvrtek, 24. listopadu 2022, 07:02
Dramatická policejní honička s podezřelým vozidlem pokračovala po odstavení automobilu pronásledováním pachatele, za kterým se do lesa po jeho stopě vydal služební pes se svým psovodem. Prchající neměl šanci schovat se před policejním psem....
Vše vrcholí zadáním atestu, kde pes společně s psovodem skládá závěrečné zkoušky. Až po jejich vykonání může sloužit na ulici se svým psovodem dle jeho zaměření. Tento atest musí obhajovat jednou za rok nebo jednou za dva roky. Momentálně se na zkoušky připravuje 19 psů.
„Do psího důchodu služební psi chodí okolo osmi let věku, nicméně někteří i déle, nejstarším je nyní specialista, kterému je 11 let. Zásadní je zdraví a výkonnost konkrétního psa, kdy tyto aspekty určí, zda půjde do psího důchodu dříve nebo později. Po službě tito psi dožívají v místě bydliště svých policejních pánů, protože jsou součástí rodiny a znají všechny její členy již od útlého věku,“ uzavírá Ondřej Hodan.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.