Nominaci na prestižní ocenění Česká cena za architekturu 2023 získala plzeňská Náplavka na Radbuze. Z celkového počtu 241 staveb z prvního kola postoupila jako jediný projekt z Plzeňského kraje do úzké nominace 31 staveb, které budou letos na podzim o cenu bojovat. Pro mnohé Plzeňany je ale na druhou stranu Náplavka od jejího samotného vzniku velmi kontroverzní, kritizovanou a předraženou stavbou.
O nominacích rozhodovala mezinárodní porota složená z odborníků z Litvy, Švédska, Nizozemska, Španělska, Slovenska a Velké Británie. Porota posuzovala především estetické a technické kvality. Dalším měřítkem byl také přínos pro společnost. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 9. listopadu 2023.
Náplavka na Radbuze je projektem z dílny plzeňského studia Ateliér k světu. Budovat se začala na jaře roku 2018. Její slavnostní otevření se pak uskutečnilo v červenci 2019. Jde o stavbu za 67 milionů korun včetně DPH, jejíž součástí je i nová kavárna na lávce přes řeku. Náplavka vznikla úpravou levého břehu koryta řeky Radbuzy podél Anglického nábřeží v délce 550 metrů. Jde o prostor, kde mohou Plzeňané i turisté posedět, zacvičit si například jógu nebo se jen tak projít. Na Náplavce se už konala celá řada koncertů, party, divadelních představení, workshopů a promítají se tam i filmy.
Součástí prací na náplavce byla i renovace ocelové lávka přes řeku, na které je umístěno nové sklopné schodiště včetně strojovny vrátku. Ten umožní vytáhnout v případě povodně celou konstrukci schodiště nad hladinu řeky. Na spojovacím krčku lávky byla postavena kavárna o půdorysu 4,87 x 15,44 metru s plochou střechou. Kavárna obsahuje vlastní prostor občerstvení, dále pak zádveří a sociální zařízení pro hosty i obsluhu.
„Nosnou konstrukci tvoří ocelové uzavřené profily, které jsou kotveny do stávajícího spojovacího krčku lávky. Obvodový plášť byl navržen a proveden ze systémových otevíraných oken, vnitřní příčky jsou sádrokartonové,“ řekl vedoucí Odboru investic Magistrátu města Plzně Pavel Grisník.
„Náplavka na Radbuze je náš vysněný projekt. Šli jsme cestou participace s místními, následně jsme projekt a zadání prověřili formou kulturního festivalu, abychom zjistili vazbu na místo, prověření lokalit i prověření jednotlivých funkcí. Výsledné zadání jsme architektonicky navrhli a dohodli se na výsledné spolupráci s městem,“ uvedl za Ateliér k světu architekt Jakub Mareš.
I když je Náplavka už několik let úspěšně žije množstvím kulturních akcí, plná je korzujících lidí a kavárna si také rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek zákazníků, řadě obyvatel města se její výsledné provedení nelíbí. A kritizována byla v minulosti i příliš vysoká výsledná cena za celý projekt. Nominace na Česká cena za architekturu proto mnoho lidí překvapila a bouřlivě se o ní diskutuje na sociálních sítích.
„Takže mosty, které neměly být natírány, kontejner obložený skleněnými panely a betonové monstrum, které v létě zvyšuje teplotu v centru města už tak přehřáté Plzně. Může mi někdo vysvětlit, kde je ta vychvalovaná architektura??? Jen další betonové monstrozity a kostky jako za komunistů,“ například napsal o Náplavce Martin S.
A kritikou nešetří ani Libor H. „Je plno realizací, které jsou hodnoceny dobře. Často u těchto postrádám estetično, funkčnost a smysluplnost. V tomto případě postrádám vše. To, že je porota mezinárodní, nemusí notně deklarovat, že je kvalitní. Protože já bych řekl, že tolik chtěná a žádoucí zeleň ve městě, zde byla vytlačena na úkor betonu za mnoho peněz. Vlastně jen mrháte veřejnými prostředky s ještě se s tím chlubíte.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.