Česká komora architektů se přidala ke kritice vedení kraje, který nechce vypsat veřejnou soutěž na přestavbu městských lázní

Autoři , | Foto Zuzana Duzbabova

Desítky architektů, stavebních inženýrů a dalších lidí z oboru kritizují v otevřeném dopisu vedení Plzeňského kraje kvůli městským lázním v srdci Plzně. Vadí jim především to, že v rámci obnovy této chráněné památky neproběhne architektonická soutěž. Jejich stanovisko posléze podpořila Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) a také Česká komora architektů (ČKA).

Kraj chce opravit zchátralé lázně do roku 2026, už letos vyčlenil 100 milionů korun na studii úprav, demolici přístavby kotelny a na přípravu soutěže na dodavatele obnovy, která by měla být vyhlášená metodou Design & Build (navrhni a postav) do konce roku. Zakázku za dvě miliardy chce svěřit napřímo jednomu zpracovateli, konkrétně architektce Evě Heyworthové. Tento postup však kritizuje řada odborníků. Už během dubna podepsala téměř čtyřicítka architektů a lidí z oboru otevřený dopis. V něm píší, že se vše děje tak, aby se výstavba co nejvíce urychlila a věc označují za politický marketing.  

FOTOGALERIE: Zchátralé městské lázně v centru Plzně

Pondělí, 5. prosince 2022, 16:21

FOTOGALERIE: Zchátralé městské lázně v centru Plzně
FOTOGALERIE: Zchátralé městské lázně v centru Plzně

Předseda ČKA Jan Kasl adresoval vedení Plzeňského kraje své stanovisko, v němž vyjádřil podporu otevřeného dopisu a zdůraznil význam architektonických soutěží a roli ČKA coby jejich garanta. Dobře vypsaná architektonická soutěž podle něj představuje nejlepší způsob, jak docílit kvality návrhu.

„V případě vyhlášení architektonické soutěže namísto obchodní soutěže na výběr dodavatele s jím zvoleným projektantem, vybranými na základě nejnižší ceny, je prokazatelně možné, díky odborné a nezávislé porotě a anonymitě návrhů, získat optimální řešení daného zadání,“ uvedl Kasl. Kromě kvality návrhu patří podle něj mezi podstatné výhody soutěží především transparentnost výběru a participace odborné i laické veřejnosti.

Podle předsedy ČKAIT Roberta Špalka se metoda Design & Build se aplikuje spíše na dopravní, liniové stavby, kde jsou uživatelské a technické parametry jednoznačně definovatelné. „Podle našich zkušeností se rozhodně nehodí na záměry, které mohou mít celou řadu možných technických, provozních i estetických řešení. Vzhledem k tomu, že výsledná stavba bude významně ovlivňovat život města a provozní náklady mohou významně zasahovat do rozpočtu samospráv, bylo by vhodné, aby všechna možná řešení byla podrobně posouzena nezávislými odborníky,“ konstatuje Špalek.

Vedení kraje: Postupujeme přesně podle zákona

 „Je to názor části odborné veřejnosti, nejsou tam zastoupeni všichni architekti. Ale my postupujeme jednoznačně podle podle zákona a pravidel, která jsou," reagoval na otevřený dopis již dříve hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Podle něj jde o odbornou diskusi. Kraji se ukázalo jako nejefektivnější využít na tento typ rekonstrukce metodu Design & Build, uvedl.

Hejtmanství názor projektantů respektuje, ale považuje Evu Heyworthovou za velmi renomovanou architektu, která s týmem připraví kvalitní podklady pro veřejnou zakázku. „Navíc spolupracuje s plzeňským Janem Soukupem," podotkl hejtman. Soukupův tým projektoval renovace zásadních památek v regionu i přestavbu pro bývalého majitele lázní, který je loni prodal kraji. Vítězný dodavatel přestavby si bude také vybírat architekta, řekl Špoták. Hejtman předpokládá, že soutěž bude jedním z hlavních témat červnového zastupitelstva kraje, které bude informovat o postupu prací.  

Kraj chce za 1,5 až dvě miliardy korun přestavět bývalé lázně u centra Plzně na multikulturní centrum, má tam být zejména Západočeská galerie, dále sál, klubovny a kanceláře pro krajské i neziskové organizace. Na letošek už má hejtmanství v rozpočtu 100 milionů korun na přípravné a bourací práce. Památkově chráněné lázně jsou z roku 1931.  

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky městské lázně, rekonstrukce lázní, Česká komora architektů, otevřený dopis, veřejná soutěž, historická památka, ČKAIT, galerie

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.