Práce strážníka a bývalého studenta Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni (FF ZČU) Jana Bauera pořádně nadzvedla ze židle vedení plzeňské městské policie. Autor práce totiž zveřejnil výpovědi svých kolegů, kteří popisují surové praktiky vůči lidem bez domova. Jde například o fyzické útoky nebo polévání vodou v zimních měsících. Velitel městské police s těmito tvrzeními zásadně nesouhlasí a na autora bakalářky podal trestní oznámení, jelikož nic neohlásil. Za studenta se ale postavila jeho katedra a sepsala dopis, pod nějž se podepsaly už stovky lidí.
„Někdo má rád, když může bezdomovce mučit. Třeba je polévat vodou v mrazech a podobně. Občas probouzejí bezdomovce v zimě tím, že jim šlápnou na nohu, jelikož mají ty nohy promrzlý, a to je potom také dost bolí,“ cituje autor práce a bývalý student Katedry antropologie FF ZČU Jan Bauer jednu ze strážnic. Útržky výpovědí městských strážníků mohli lidé spatřit i v rámci festivalu Jeden svět na mostu Ivana Magora Jirouse.
Velitel městské police Petr Nováček pro iDNES uvedl, že se obsah bakalářské práce nezakládá na pravdě a pokud by uvedené informace byly pravdivé, měl by autor povinnost vše oznámit. „Jsme přesvědčení, že se obsah z 99 procent nezakládá na pravdě,“ sdělil Mladé frontě DNES.
„Městská policie Plzeň v dané záležitosti podala trestní oznámení na základě důvodného podezření, že mohl být spáchán trestný čin, a to pravděpodobně tím, že konkrétní zaměstnanec Městské policie Plzeň nesplnil svoji oznamovací povinnost, kterou mu ukládá Zákon o obecní policii. Z důvodu probíhajícího trestního řízení nepovažuje Městská policie Plzeň za vhodné se k dané záležitosti více vyjadřovat," sdělila na dotaz Plzeňské Drbny mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová.
Tento krok ze strany policie rozlítil zástupce Katedry antropologie FF ZČU, kteří sepsali otevřený dopis. Pod něj se podepsalo přes 600 lidí. Podle nich nemá autor textu oznamovací povinnost a naopak jako výzkumník má chránit své zdroje.
„Považujeme postup Městské policie Plzeň za bezprecedentní pokus o zpochybnění svobody vědeckého bádání. Je naprosto nepřijatelné, aby autor bakalářské práce čelil trestnímu oznámení pro zjištění, ke kterým dospěl v rámci svého výzkumu a která byla v textu práce ilustrována citacemi z rozhovorů s jeho komunikačními partnery. Výzkumník nenese odpovědnost za pravdivost výroků výzkumných participantů, stejně jako nenese odpovědnost za jejich využití třetí stranou,“ píší autoři otevřeného dopisu.
Dle nich splnil student všechny podmínky a práci v červnu 2022 úspěšně obhájil. Autoři otevřeného dopisu považují postup policie za snahu o zastrašování. „Podání trestního oznámení v reakci na zveřejnění svědectví o policejním násilí je podle nás závažným selháním Městské policie Plzeň. Svědkům policejního násilí – ať už uvnitř policie, nebo z řad veřejnosti – vysílá totiž jasný vzkaz: rozhodnete-li se o něm veřejně promluvit, sami se tím můžete vystavit represi,“ nešetří autoři kritikou.
Z bakalářské práce vychází také autoři projektu Násilí a pořádek. Tato iniciativa se snaží upozornit na násilí páchaného na bezdomovcích z řad policistů i dalších složek. Aktivisté vycházejí i z výpovědí samotných lidí bez domova a opírají se také o informace od neziskových organizací.
„V neposlední řadě vyjadřujeme podiv nad tím, že místo, aby příslušné složky iniciovaly šetření vedoucí ke zmapování a minimalizování policejního násilí na lidech bez domova, dochází k šikaně autora bakalářské práce, v níž byly informace o tomto násilí uvedeny. Postup Městské policie Plzeň považujeme z výše uvedených důvodů za nepřípustný. V této souvislosti jsme vstoupili do jednání o podpoře ze strany tuzemské a mezinárodní antropologické a kriminologické komunity,“ zdůrazňují autoři otevřeného dopisu.
Nad postupem městské policie se podivuje také například spolek Ulice Plzeň. „Autoři projektu Násilí a pořádek informují velmi rozumně o léta přehlížených skutečnostech. Hledají řešení problému. To zcela naopak nedělá Městská policie Plzeň, která mediálním vyjádřením jejího šéfa Pavla Nováčka násilí svých zaměstnanců na lidech bez domova popírá a navíc podala trestní oznámení na autora bakalářké práce, tedy na akademický svět, který fenomén sledoval a popsal. Přitom by stačilo jen prohlásit, že toto je nepřípustné, udělat vnitřní audit a zvednout takto jednoduchým krokem kredit a důvěru městské policie Plzeň,“ uvedl spolek.
„Veškeré skutečnosti a závěry objektivně posoudí jediný příslušný subjekt, a to orgán činný v trestním řizeni. Městská policie Plzeň v žádném případě nezpochybňuje práva jakéhokoliv občana ČR, která vyplývají z platné legislativy. Naopak je její úlohou a povinností tato práva aktivně chránit," zdůrazňuje mluvčí strážníků.
Středa, 19. dubna 2023, 12:11
Bakalářská práce strážníka a bývalého studenta Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) rezonuje nejen v akademických kruzích a u městské policie, ale také mezi politiky. Opozice nyní žádá současné vedení radnice, aby se případem zabývalo a navázalo...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.