Teraristé z plzeňské zoologické zahrady nemají v tuzemsku konkurenci. Důkazem je řada vzácných plazů, které jinde neuvidíte. Dalším do sbírky je zmije s pavoučím výrůstkem na ocasu, podle něhož dostala i své jméno – zmije pavoučí. Tento plaz má dokonalé maskování i strategii lovu, při níž využívá právě svůj ocas.
Pokud zavítáte v plzeňské zoo do expozice Království jedu, budete tam moci nově pozorovat i jedinečnou zmiji pavoučí. Tento živočich žije pouze v pohoří Zagros na pomezí Íránu a Iráku. „Je to naprosto bizarní, nádherný tvor. Na konci ocasu má výrůstek, který vypadá jako zadeček a nohy pavouka. Když má hlad, stočí se, dá ocas před hlavu a pavoukem na konci ocasu třepe, aby navnadila kořist. Pták, který myslí, že si uloví k snědku pavouka, se tak nakonec sám stane potravou této zmije," popsal nadšeně ředitel zoo Jiří Trávníček.
Čtvrtek, 22. prosince 2022, 09:30
Už neuvěřitelných 60 let mohou lidé obdivovat jedovaté hady, krokodýly, varany nebo různé druhy žab a ryb v pobočce plzeňské zoologické zahrady známé jako Akva Tera. Během několika dekád prošla expozice řadou proměn a zažila i velké události jako...
Najít tuto zmiji v přirozeném prostředí je velmi obtížné. Plaza se zoologům podařilo popsat až v roce 2006. „Unikátní zmije pavoučí se vyskytuje pouze v pohoří Zagros v Íránu a Iráku, jde tedy o endemický druh. Je dokonale přizpůsobena svému biotopu a díky barvě okolních skal a kamenů dokonale splývá s podložím,“ popisuje mluvčí zahrady Martin Vobruba.
Samotní odborníci z Plzně podnikli několik expedic za tímto vzácným živočichem. V přírodě jej ale spatřili pouze jednou. Nakonec se jim poštěstilo u soukromého chovatele ze Švýcarska, od něhož získali mláďata. V dospělosti dorůstá zmije délky zhruba 1,2 metru. Jestli si zahrada připíše další chovatelský úspěch v podobě mláďat se dozvíme nejdříve za dva až tři roky, až hadi dospějí.
Vzácnou zmiji pavoučí v zoo symbolicky přivítala starostka MO Plzeň 1 Ivana Bubeníčková (ANO) a primátor Plzně Roman Zarzycký (ANO).
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám