Divoký kůň uvízl v těžko přístupném terénu. I přes náročnou záchrannou akci zvíře zemřelo

Autoři | Foto Hasiči města Dobřany

Profesionální i dobrovolní hasiči vyjížděli na Šlovický vrch u Dobřan, kde je rezervace divokých koní. Jeden exmoorský pony tam uvízl a nedokázal se postavit na nohy. Situace byla velmi vážná, neboť se ke zvířeti dalo dostat pouze pěšky. Hasiči i veterinář bojovali o život zvířete několik hodin, bohužel tento příběh nemá šťastný konec. Kůň nakonec uhynul v důsledku stresu.

„Ve spolupráci s hasiči z Přeštic jsme vykáceli křoviny a vyčistili prostor okolo koně. Následně jsme ho vytáhli na přístupnější plochu. Několikahodinové úsilí o jeho zvednutí ale bylo neúspěšné. Na rozhodnutí veterináře a majitele byl kůň ponechán v jejich péči, prozatím neschopen v důsledku zdravotního stavu, udržet se ve stoje,“ takto popisovali zásah dobrovolní hasiči z Dobřan.

Zdravotní stav zvířete se bohužel nezlepšoval. Divoký kůň byl navíc vystaven obrovskému stresu a v důsledku toho nakonec uhynul. Tuto informaci potvrdil Plzeňské Drbně ředitel organizace Česká krajina Dalibor Dostál. Tato ochranářská společnost bezplatně poskytuje zvířata do rezervací. Jedná se především o divoké koně a pratury.

První divocí koně dorazili do rezervace u Dobřan v roce 2018. Dnes čítá stádo pět jedinců. Plemeno exmoorských koní se považuje za jedno z nejpůvodnější na evropském kontinetu. Tato zvířata spásají agresivní traviny a keře a pomáhají tak udržet rozmanitost flóry i fauny.

Rezervace divokých exmoorských koní a praturů na Plzeňsku se dočkala rozšíření, brzy ji obohatí další zvířata

Velcí kopytníci v přírodní rezervaci Janovský mokřad mají k dispozici větší výběhy. Původních 11,7 hektarů navýšil Plzeňský kraj o dalších 8,9 hektarů. V mokřadním biotopu žijí menší stáda divokých koní a zpětně šlechtěných praturů. V následujících...

 

Šlovický vrch je bývalé vojenské cvičiště, které vojáci opustili po roce 1989. Lokalita je velmi pestrá a kromě luk a křovin se tam nachází také například tůně nebo zbytky starého sadu. V rámci průzkumu bylo zjištěno, že tam roste přes 230 druhů rostlin. Z vzácných druhů hmyzu je Šlovický vrch domovem motýla modráska jetelového. V kalužích se rozmnožuje jedna z nejvzácnějších žab tuzemské přírody, kuňka žlutobřichá. Z ptáků se na Šlovickém vrchu daří druhům, jako je krutihlav obecný nebo skřivan lesní, kteří obývají řídké lesy nebo jejich okraje. V našem kraji jsou další přírodní rezervace například v bývalém vojenském civičišti u Rokycan. Výzmamného rozšíření se dočká také lokalita Janovský mokřad u Nýřan.

Čtete také:

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky divocí koně, rezervace divokých koní, záchrana zvířete, Česká krajina

Komentáře

Ivan Krahula

Šlovický vrch nám sloužil jako tankodrom.

Pondělí, 30. ledna 2023, 12:22Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.