Dramatický souboj svedli hasiči ze stanice Radnice. Společnými silami se pokoušeli vyhnat nezvaného vetřelce, který obsadil cizí prostory a utiskoval tamní obyvatele. Do akce tak nastoupil štít v podobě dveří a lopata, jež posloužila jako zbraň.
„Tím vetřelcem byla dobře živená nutrie, která se rozhodla změnit trvalé bydliště z adresy "Příroda 1" na "Chlívek ve Svaté Barboře". Sveřepě si stála za svým a do chlívku odmítala vpustit i právoplatné obyvatele nemovitosti, jimiž byly v době našeho příjezdu poněkud rozladěné kozy,“ informovali vtipně krajští hasiči na svých sociálních sítích.
„Pojď malá." Snažili se nejprve hasiči zvířeti domluvit. Malá ale nutrie rozhodně nebyla, naopak se jednalo o pořádného macka. Zákeřné zvíře se nechtělo vzdát bez boje. „Kolegové byli nuceni použít hrozbu dlouhou zbraní (lopatou) a jako balistickou ochranu i dveře od chlívku,“ pokračují hasiči. Tentokrát už hlodavec pochopil, že prohrál a dal se na útěk. Na cestu mu ještě postarší majitelka nemovitosti pohrozila holemi.
Nutrie se považuje za invazní druh, který nemá v naší přírodě predátora a může výrazně ovlivnit původní druhy, zejména bobra evropského. Jedná se ale o kontaktní zvířata, která lidé rádi krmí. Roztomilé nutrie se nebojí vzít si kousek mrkve rovnou z ruky. Ke zbytkům po nutriích ale rádi vyrážejí potkani. Problém představují také hluboké nory, které narušují kořenový systém stromů a stabilitu břehů. Může tak dojít k pádu stromů a sesuvu půdy. Nebezpečné jsou i pro samotné obyvatele. Není neobvyklé, že dojde k bolestivému kousnutí. Na celorepublikový problém upozorňovala před časem i Agrární komora České republiky.
„Nutrie představují i zdravotní riziko, neboť mohou být přenašeči několika nepříjemných nemocí, jako je leptospiróza, salmonelóza, brucelóza, tularémie nebo krysí žloutenka. A jelikož tento živočich nemá v přírodním prostředí přirozeného predátora, může dojít vlivem nekontrolovaného množení k narušení ekologické rovnováhy a k vytlačení domácích druhů volně žijících živočichů,“ varuje komora.
Nutrie je původně americký vodní hlodavec, zvaný řekomyš nebo také vodní krysa. Na rozdíl od většího bobra nemá plochý ocas a má oranžové zuby. Ještě v 80. letech se jejich maso prodávalo například v rybárnách. Je považované za kvalitní a dietní.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.