Počasí dnes0 °C, zítra0 °C
Neděle 5. února 2023  |  Svátek má Dobromila

Moderní technologie pomáhají záchranářům, hasičům i policistům, využívají drony i robotického psa

Plzeňští dronaři se jako první stali oficiální součástí složek integrovaného záchranného systému (IZS). Hasičům pomáhají odhalit rozsah požáru i jeho skrytá ohniska. Policii asistují s monitoringem při hromadných akcích nebo u vážných dopravních nehod. Na svém kontě mají ročně desítky výjezdů a toto číslo stále roste. Své technologie chtějí stále posouvat dál a kromě dronů pracují i s robotickým psem.

Nejčastějším typem zásahu, ke kterému dronaři vyjíždějí, je asistence u vážných dopravních nehod. Jde o nehody hromadné nebo ty, u nichž se řeší smrtelné zranění. „Policisté nás povolávají skrze operační středisko, přijdeme na místo a začneme snímat zájmové území. Data pak přeneseme do aplikace, v níž si policisté mohou na centimetry přesně měřit a pracovat s různými vrstvami, mohou například zobrazit dopravní značení nebo názvy ulic,“ vysvětlil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.

 Snímek ze speciální aplikace a ukazuje, jak vypadá snímání nehody pro Policii ČR

Tyto moderní postupy by měly do budoucna nahradit ty stávající. Asi každý jsme někdy viděli policistu, který se na místě nehody pohybuje s měřícím kolečkem. Konec bude také manuálnímu zakreslování údajů o nehodě. Prozatím používají policisté obě dvě metody.

Bezpilotní letouny z plzeňské organizace Drony SIT mají podle radního Daniela Kůse (Piráti) další nespornou výhodu v tom, že mohou pracovat i v noci. „Kolegové z Drony SIT vyvinuli vlastní přísvit, takže ani tma je při výjezdech nelimituje. Aplikaci pro dopravní policii navíc budou dál vylepšovat. Chtěli bychom, aby s daty mohli dál pracovat třeba i soudní znalci ve svých softwarech,“ prozrazuje radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

Odborníci aktuálně pracují na rozšíření aplikace, přes kterou se v reálném čase streamuje video z dronu. S těmito záběry pracují policejní jednoty přímo v akci. „Pro větší efektivitu chceme do aplikace přidat mapu, do níž se budou propisovat GPS souřadnice snímaných objektů. Aktuálně vyvíjíme také LED přísvit na našeho robotického psa, policisté a hasiči by jej uvítali pro lepší orientaci v tmavých prostorech, přičemž na trhu není nic, co by vyhovovalo technickým požadavkům. Čeká nás vlastní vymodelování, vytisknutí a spájení veškerých hardwarových součástek dohromady. Už jsme si takto na zmíněného robota vyrobili speciální nárazník,“ doplnil Josef Navrátil, ředitel úseku Drony SIT Správy informačních technologií města Plzně.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Drony SIT

Štítky Drony SIT, dronaři, technologie, IZS, využití dronů, modernizace policie, požáry, dopravní nehody, robotický pes

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.