Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka se rozrostl o nové sochy. Lidi přiměje k pohybu i je pobaví

Autoři | Foto Magistrát města Plzně, Zuzana Duzbabová

Čtyři nové dřevěné sochy doplnily pětikilometrovou stezku v oblíbené oblasti boleveckých rybníků. Trasa vybízí nejen k procházce na čerstvém vzduchu, ale také přiblíží dětem zajímavosti z okolí. Tuto hravou atrakci Plzeň vytvořila jako poctu k letošnímu 130. výročí narození loutkáře Josefa Skupy. Právě on je duchovním otcem legendárních loutek Spejbla s Hurvínkem. Stezka vyšla na více než milion korun.

Okruh nabízí celkem deset stanovišť a spoustu úkolů, díky kterým se protáhnete a zároveň se příliš nezadýcháte. „Městu se podařilo dokončit pět a půl kilometru dlouhý okruh, na kterém návštěvníci najdou deset stanovišť se sochami Spejbla a Hurvínka. Jedná se o jeden ze způsobů, jak děti i dospělé motivovat k pohybu. Kromě různých pohybových úkolů se navíc návštěvníci dozvědí i o tom, jak správně běhat nebo se seznámí s historií místa a místní přírodou,“ popsal primátor Roman Zarzycký (ANO).  

Stezka je velmi interaktivní a díky QR kódům si také můžete přehrát veršovaný dialog mezi mrzutým taťuldou a poťouchlým Hurvínkem. Postavy nadabovali herci z pražského Divadla Spejbla a Hurvínka. „Spejbl s Hurvínkem jsou Plzeňáci a tato iniciativa města je pro nás nesmírně příjemná a sympatická. Naše paní ředitelka nás s Ondrou Lážnovským oslovila, abychom se ujali mluveného projevu. Ondřej přišel s nápadem, že bychom to zveršovali a dostalo by to šmrnc, rytmus a děti by to mohlo bavit,“ uvedl loutkoherec a představitel postaviček Spejbla a Hurvínka Martin Klásek při slavnostním otevření stezky loni v listopadu.

„Sošky přibyly na čtyřech zastaveních zážitkového okruhu – u hráze Šídlovského rybníka, u Kolomazné pece, u vyústění lávky poblíž Sofronky a u rybníka Rozkopaný pod přírodní památkou Doubí,“ popisuje Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně. Všechny sochy navrhla uznávaná scénografka Jana Bačová Kroftová a na jejich realizaci se podíleli čtyři sochaři.

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka je volně přístupný. Start je na hrázi Šídlovského rybníka a 120 metrů od startu u chatové oblasti je první stanoviště. Odtud se pokračuje cestou, která vede přírodní rezervací Kamenný rybník ke Kolomazné peci, ke smírčímu kříži v údolí Merán, pak k pískovcové skále Pupek a rybníčku Vydymáček v Arboretu Sofronka, kde jsou celkem dvě stanoviště. „Z arboreta vede trasa přes nově vybudovanou lávku nad železniční tratí a čtyřproudou silnicí na Most k Třemošenskému rybníku a poté k rybníku Nováček u sídliště Košutka, kde putování končí,“ doplnil vedoucí Odboru sportu Magistrátu města Plzně Přemysl Švarc.

Za nové sochy včetně jejich instalace na jednotlivá stanoviště zaplatilo letos města 400 tisíc korun. Spolu s loňskou první etapou, tedy vytvořením stezky, umístěním tabulí a všech sošek Spejbla a Hurvínka na jejich stanovištích si realizace stezky vyžádalo celkem 1,15 milionu korun.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Josef Skupa, zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka, loutky, tip na výlet, Spejbl, socha, rybník, Plzeň, Roman Zarzycký, Přemysl Švarc, ANO 2011, Divadlo Spejbla a Hurvínka, Hurvínek

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.