Počasí dnes29 °C, zítra23 °C
Pátek 21. června 2024  |  Svátek má Alois
Bez reklam

Brněnští ekologové požadují, aby nová čtvrť v Plzni měla biosolární střechy, vadí jim i kácení osmi stromů

Ekologický spolek Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu se jako jediný subjekt odvolal proti územnímu rozhodnutí na stavbu nové moderní čtvrti v místech, kde stál Dům Kultury Inwest. Svoje odvolání nyní doplnil o konkrétní důvody. Připomínky přišly z Brna v poslední možný termín. Developer Ameside to považuje za absurdní a obává se, že zdržení celého projektu, který měl být hotový do roku 2027.

Developer Ameside z pražské skupiny Amadeus Real Estate by chtěl do pěti let postavit v centru západočeské metropole bytové domy, kanceláře a obchody. Momentálně je v dotčené lokalitě jen provizorní parkoviště a Plzeňané tomu neřeknou jinak než jako „Díra po Inwestu“. Demolice kulturáku tam začala přesně před deseti lety. Od té doby se stále čeká, co s místem bude. Do věci se teď také vložili ekologové, kteří mají s plánovanou čtvrtí problém.

„Podle právních analýz nemohlo být územní rozhodnutí pro obchodní centrum Ameside vůbec vydáno, neboť podle referenda z ledna 2013 zde nemůže stát žádná stavba, u níž převažují obchody a související činnosti. Třeba byty mají tvořit jen devět procent celkové plochy. Navíc je stavba ve srovnání s okolím objemově a výškově předimenzovaná, což by se v centru Plzně nemělo tolerovat,“ upozorňuje předseda Dětí Země Miroslav Patrik. Dále doplnil, že by podle něj měl úřad zrušit územní rozhodnutí a záměr přepracovat.

Stavbu moderní čtvrti v Plzni mohou zbrzdit brněnští ekologičtí aktivisté, odvolali se proti územnímu rozhodnutí

Do roku 2027 by měla v centru Plzně v díře po zbouraném DK Inwest vyrůst nová moderní čtvrť za osm miliard korun. Do věci se ale vložil brněnský ekologický spolek Děti Země – klub za udržitelnou dopravu a jako jediný subjekt se odvolal proti...

Spolek dále kritizuje i kácení dřevin. Konkrétně jde o osm stromů a keřů. Ekologové chtějí, aby magistrát přezkoumal povolení k likvidaci zeleně, protože podle nich chybí odborné posouzení kvality těchto dřevin. Výsadba 12 nových stromů je podle nich nedostatečná a mělo by jich být minimálně 40.

„Dále jsme požádali o změnu závazného stanoviska EIA, aby se na dvou třetinách všech střech vybudovaly takzvané biosolární střechy, což je kombinace zelené střechy s rostlinami a slunečních panelů na výrobu elektřiny, takže se zachytí déšť a zlepší mikroklima a navíc se elektřina vyrobí ekologicky,“ popisuje Patrik. Další námitka zahrnuje i to, aby se změřila intenzita hluku v dotčeném území, aby bylo jasné, zda jsou momentálně limity dodržované.

Developer: Je to absurdní

Developer Ameside získal nepravomocné územní rozhodnutí na začátku září. Celou dobu pracuje na projektu pro vydání stavebního povolení, o nějž chce podat žádost příští rok. Stavba by podle jejich plánů měla začít v roce 2024.

Nová moderní čtvrť za osm miliard vyroste v centru Plzně do konce roku 2027 na místě zbouraného DK Inwest

Do roku 2027 by v centru Plzně na místě zbouraného DK Inwest měla vyrůst nová moderní městská čtvrť za osm miliard korun. Součástí bude 150 bytů, celkem 20 tisíc metrů obchodní a kancelářské plochy, chybět nebude gastronomie, kultura i další...

„Odvolání považujeme za absurdní a ryze obstrukční. Během celého územního řízení Děti Země nepodaly jedinou připomínku. Obáváme se dalšího až několikaměsíčního zdržení celého projektu, pokud úřady podlehnou tradičnímu aktivistickému tlaku, byť je v tomto případě zcela iracionální," uvedl mediální zástupce pražské skupiny Amadeus Real Estate Karel Samec.

Součástí nového komplexu má být 150 bytů, 20 tisíc metrů obchodní a kancelářské plochy. Chybět nebude gastronomie, kultura i další volnočasové aktivity. Parkování bude v podzemí. Za návrhy, jak má území vypadat stojí architekti z londýnského studia Chapman Taylor a českého AGE project. Podle bývalého primátora Pavla Šindeláře (ODS) jde o první takto rozsáhlou a novou čtvrť v Plzni po roce 1990, která změní ráz spodní části Americké třídy a jejího okolí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Amádeus Real

Štítky AMESIDE, DK Inwest, nová čtvrť, Amádeus Real, developer, Děti Země, ekologičtí aktivisté, Plzeň, strom, střecha, projekt, Dům kultury Inwest, Brno, Miroslav Patrik, Pavel Šindelář, ODS

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Aleš Cais

Věta roku: "Developer Ameside to považuje za absurdní a obává se, že zdržení celého projektu, který měl být hotový do roku 2027. " Díky. Moc pobavilo.

Pondělí, 31. října 2022, 20:45Odpovědět

Brněnští ekologové požadují, aby nová čtvrť v Plzni měla biosolární střechy, vadí jim i kácení osmi stromů  |  Zprávy  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.