úterý 28. září 2021 Václav

Hasiči dnes vypraví materiální pomoc pro zemětřesením zasažené Chorvatsko

, aktualizováno 30. prosince 2020, 13:36

Hasiči dnes začnou ve Zbirohu nakládat materiální pomoc pro zemětřesením postižené Chorvatsko. Půjde o vybavení za zhruba pět milionů korun, mimo jiné stany, spací pytle nebo osvětlovací techniku. Chorvatsko během pondělí a úterý zasáhla dvě zemětřesení. To včerejší bylo tak silné, že ho zaznamenaly seismografy i v Plzni nebo na Domažlicku. Aktivita neustala ani dnes, kdy se opět třásla zem. Tentokrát šlo o sérii tří otřesů kolem šesté hodiny ráno. Nejsilnější měl magnitudu 4,8.

VIDEO: Chorvatsko zasáhlo další silné zemětřesení, seismografy zaznamenaly otřesy i Plzni

Chorvatsko během dvou dní zasáhla dvě zemětřesení. Po pondělním, které dosáhlo síly 5,1 Richterovy stupnice, udeřilo další, tentokrát silnější v úterý kolem poledne. Země hlásí už pět obětí. Úterní zemětřesení bylo tak silné, že ho zaznamenaly...

Zemětřesení udeřilo v úterý kolem 12:20 v regionu vzdáleném 46 kilometrů od Záhřebu. Podle chorvatské televize HRT chorvatští seizmologové intenzitu určili na 6,2 stupně. Chvíli předtím registrovali otřes o síle 4,1 stupně. Zemětřesení bylo znát i v Česku. Otřesy přitom Chorvatsko zaznamenalo už v pondělí.

Podle chorvatských médií si v nejvíce zasažené oblasti vyžádalo nejméně sedm obětí na životech a mnoho zraněných, kromě toho způsobilo velké materiální škody. České úřady neinformovaly, že by mezi oběťmi byli i čeští občané. Na českou ambasádu v zemi se také podle informací ministerstva zahraničí zatím nikdo neobrátil s problémy.

Ministr vnitra Jana Hamáček (ČSSD) v úterý na twitteru informoval, které věci Chorvatsko po Česku v rámci humanitární pomoci požadovalo. O možné pomoci spolu telefonicky mluvili premiéři obou zemí Andrej Babiš (ANO) a Andrej Plenković. Pomoc nabídly i další země a rovněž Evropská komise.

Kráce po půl druhé odpoledne už hasičí ohlásili, že je vše připraveno na cestu. 

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hrvatski Crveni križ/Croatian Red Cross

Štítky zemětřesení, seismograf, Chorvatsko, Zbirok, Rokycansko, pomoc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.