Před 60 lety skončila stavba vodní nádrže Hracholusky, která se rozkládá na hranici okresů Tachov a Plzeň-sever. Hlavním důvodem jejího vzniku bylo zajištění dostatečného množství vody pro průmysl, hlavně Škodovy závody. Nádrž samozřejmě slouží i jako ochrana před povodněmi. Když ale vznikala, bylo nutné údolí zaplavit a spolu s tím zmizelo v nenávratnu i několik obcí.
Oblíbená rekreační lokalita slaví v letošním roce 60. let. Kvůli budování nádrže museli stavitelé zaplavit údolí řeky Mže. Pod vodou tak skončily třeba Dolany s 23 obytnými domy a dalšími stavbami. Zmizela také osada Těchoděly nebo část obce Butov. V nenávratnu je také 11 mlýnů a dalších vodních staveb, vodní elektrárna, přes čtyři desítky převážně zemědělských usedlostí a dva mosty. Celkový počet odstraněných objektů včetně stodol, kůlen a chalup je 140, píše publicista Radek Pecák v knize Fenomén Hracholusky. Kvůli stavbě se vykácelo 25 tisíc stromů a 35 tisíc metrů čtverečních křovinných porostů. Obyvatelé zaplavených domů našli nové útočiště v sousedních vesnicích. Podle Pecáka lidé ještě několik let do začátku výstavby neměli tušení, že se budou muset vystěhovat.
Pozůstatky zatopených obcí prozkoumávají už přes 20 let potápěči. Jedním z nejzachovalejších míst je takzvaný Krausův dvůr v Těchodělech. Je to místo, kde lze vidět základy sklepení, část seníku i různorodé zemědělské náčiní. Na internetu je mnoho záznamů z ponorů. My sem sdílíme ten loňský od potápěče Ladislava Kábely.
Dnes je na Hracholuskách mnoho chat, kempy, jezdí tam parník a užívají si tam i milovníci vodních sportů. Hracholuská hráz je 270 metrů široká, 27 metrů vysoká a vznikala v letech 1959 až 1964 na řece Mži. Nádrž má objem 32 milionů metrů krychlových, což pomohlo při velkých povodních v roce 2002 se snížením průtoku řeky. Přes přehradu vedou dva mosty, železniční a silniční.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.