Pomalu ale jistě se zanořuje do vody Velkého Boleveckého rybníka ostrůvek, který se nad hladinou objevil před několika lety v souvislosti s masivním vysycháním pátého největšího rybníka v Plzeňském kraji. Právě na ostrovu je nejlépe vidět, jak účinné je přečerpávání vody z řeky Berounky do Boleváku. To spustilo město Plzeň loni v září díky stavbě úpravny vody a potrubí, které ji následně přivádí do rybníka.
Nakolik se zvedla hladina Boleváku mohou lidé sledovat zejména v porovnání s fotografiemi z loňského září, kdy voda začala přitékat. Nejlépe patrné je postupné zanoření ostrova viditelné v jeho levé části, kde se nachází kamenná mohyla. Ta už rozhodně neční nad hladinu tak vysoko jako loni na podzim a už brzy k ní také dojde voda. A následně se také začne mizet pod hladinou.
Jak se daří doplňovat vodou přečerpávanou z řeky Berounky vysychající Velký Bolevecký rybník mohou ovšem lidé sledovat i z pohodlí svého domova. Výšku hladiny, množství dočerpané vody i aktuální teplotu vody při hladině zjistí každý pohodlně pohodlně na neustále aktualizovaném webu bolevak.plzen.eu , který spustila Správa informačních technologií města Plzně (SITMP).
„Denní bilanci čerpání získáváme přímo z čerpací stanice, z povrchových čidel pak máme údaje o výšce hladiny a teplotě vody. Informace se aktualizují každých dvacet minut,“ informoval Daniel Kůs (Piráti), radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
Do normálního stavu (312,15 m n.m.) zbývá aktuálně 55 centimetrů. Nyní je hladina vody ve výši 311,6 m n.m., při spuštění úpravny byla jen 310,85 m n. m. „Při ideálních podmínkách by ostrůvek mohl zmizet pod hladinou v létě letošního roku. S jistotou to ale říci nemůžeme, protože to závisí zejména na počasí, hlavně v létě. Srážky, teploty, ale i vítr ovlivňují čerpání vody i odpar z rybníka,“ vysvětlil vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně Martin Gregar, který má městské rybníky na starosti.
Odborníci si ani netroufají odhadnout, kdy rybník opět dosáhne normální hladiny. Nikdo totiž netuší, jak moc vody se vsákne do podloží a bude tak sanovat nízkou hladinu podzemní vody z minulých let. Na webu se zobrazují hodnoty za posledních šest dní. Při kliknutí na podrobnější grafy se pak zobrazí hodnoty výšky hladiny od začátku čerpání přečištěné vody z Berounky a bilance čerpání od konce ledna. Z grafů je zřejmé, že se voda nečerpá každý den. To může mít několik důvodů. Po určité době čerpání je třeba, aby proběhly čistící procesy, při kterých přečištěná voda do rybníka také neteče.
Čerpat nelze ani v případě, že je voda v Berounce příliš zakalená. Samotné napouštění vody z Berounky je omezeno limitem celkové doby čerpání za rok a výškou hladiny, resp. minimálním průtokem vody v řece. Je tak možné, že v horkých letních dnech, kdy hladina Berounky klesne pod danou mez, nebude možné vodu čerpat.
Stavba úpravny vody pro Velký bolevecký rybník začala v březnu loňského roku a do zkušebního provozu byla spuštěna v září. Úpravna zahrnuje jímací objekt na vodu z Berounky, potrubí, kterým je vedena, budovu úpravny vody s technologií a potrubí s výpustí do Velkého boleveckého rybníka. Úprava vody přes keramické membrány je maximálně efektivní a úsporná. Při praní keramických membrán se spotřebuje až desetkrát méně vody než při úpravě vody pískovou filtrací. V poslední fázi úpravy je voda desinfikována pomocí UV lamp, které jsou šetrné k životnímu prostředí, protože pracují bez chemikálií.
Ostrou přestřelkou na sociálních sítích mezi dnes již bývalým vedením města Plzně a současným náměstkem primátora Alešem Tolarem vyvrcholilo loni v září zahájení dopouštění Boleváku vodou z řeky Berounky. Aleš Tolar, který byl lídrem kandidátky STAN a zároveň byl starosta městské části Malesice město tehdy obvinil z toho, že do Boleváku pustilo pitnou vodu z vodovodu. Město Plzeň to označilo za lživé nařčení a vyzvalo ho k omluvě. Tolar na svém facebookovém profilu uvedl, že voda do rybníka neteče z Berounky, jak se prezentovalo, ale pro záběry fotografů a kameramanů byla použita pitná voda odebraná z vodovodu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.