Světově proslulé klatovské karafiáty mají nový druh. Květina dostala jméno Přemysl Otakar II.

Autoři | Foto Richard Beneš, se svolením Město Klatovy

Zcela nový druh karafiátu má město Klatovy, které je světově proslulé pěstováním těchto květin. Výjimečný karafiát vyšlechtil předseda Klubu pěstitelů klatovských karafiátů Peter Pošefka. Karafiáty jsou jedním z tradičních symbolů města. Nový druh dostal jméno Přemysl Otakar II. na počest zakladatele Klatov.

Během 212 let trvající tradice pěstování karafiátů v Klatovech se podařilo vyšlechtit už 60 odrůd. Poprvé představil pěstitel Peter Pošefka svůj nový karafiát při klatovské pouti v neděli 13. července ve výstavní zahradě naproti Pavilonu skla za přítomnosti starosty města Rudolfa Salvetra (ODS). Ten dal květině jméno po Přemyslu Otakarovi II., který v roce 1260 Klatovy založil. Úspěšný pěstitel už se může pochlubit i několika dalšími odrůdami karafiátů, které se mu podařilo vyšlechtit. Karafiátům se věnuje už přes 40 let.

Je zvykem, že klatovské karafiáty dostávají většinou jména po významných osobnostech, často spojených s městem. Například v roce 2013 dostala nová odrůda jméno po význačném jezuitovi Vojtěchu Chanovském, nebo v roce 2016 po Františku Machníkovi, který byl ředitelem klatovské hospodářské školy a ministrem národní obrany v letech 1935 až 1938. Jedny z posledních nově vyšlechtěných karafiátů dostaly v roce 2018 jména Klatovy a Poligny po francouzském partnerském městě. Nový druh se vyznačuje tím, že má zcela jiné barevné provedení, které zatím neexistovalo. Některé karafiáty ale dostávají jména i podle barevného provedení – příkladem může být Labuť nebo Žlutý kanárek.

Vyšlechtit a ustálit nový druh trvá podle Pošefky pět až sedm let a od pěstitele vyžaduje především nemalou trpělivost. Kdysi se uvádělo, že karafiátů byly až stovky druhů – zřejmě to bylo jen tím, že se sečetly všechny rostliny z katalogů několika zahradníků ve městě. Teprve po přesném třídění Josefem Čechurou v druhé polovině 19. století se počet druhů ustálil na 60 až 70 v šesti základních skupinách. Za 200 let šlechtění jich zřejmě bylo více, některé druhy ale vymizely, po jiných zůstaly přesné popisy.

Klatovské karafiáty hrají pestrými barvami od bílé, žluté a oranžové po růžovou, fialovou a všechny odstíny červené. Místní zahradníci pak pěstováním a šlechtěním z původně drobnokvětých karafiátů vypěstovali speciální plnokvětý druh s jemnou hřebíčkovou vůní. Tradici pěstování karafiátů ve městě aktuálně udržuje desítka specialistů, převážně staršího věku. Ti také uchovávají současné druhy. Květiny pak vystavují vždy v červenci po dobu tří týdnů ve výstavní zahradě v centru města naproti muzeu a Pavilonu skla. Klatovští pěstitelé neprodávají karafiáty jako řezané květiny, ale jen sazenice nebo mateční rostliny v květináčích. Po stovkách takto připravených rostlin se okamžitě zapráší a po pěti dnech už není co prodávat. Výstavu můžete právě teď navštívit. 

Karafiáty se v Klatovech začaly pěstovat v roce 1813. Semínka dovezl z Francie po napoleonských válkách baron Josef Volšanský. Postupným šlechtěním vznikly mrazuvzdorné trvalé rostliny, které mají na rozdíl od běžných karafiátů okrouhlé a hladké, nikoli zoubkaté, okvětní lístky. Klatovské květy, které si hlavně v 19. století získaly i mezinárodní slávu, mají v průměru asi osm centimetrů a nejbohatší barevnou škálu ze všech karafiátů, tvrdí klatovští zahradníci.

FOTOGALERIE: Výstava klatovských karafiátů

Sobota, 8. července 2023, 14:41

FOTOGALERIE: Výstava klatovských karafiátů

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky klatovské karafiáty, výstava karafiátů, karafiáty, výstavní zahrada, nová odrůda karafiátu, Přemysl Otakar II., Peter Pošefka

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.