Farář Josef Bareš si rozhodně nepočínal jako skromný muž s citem pro chudé spoluobčany. Na počátku 40. let 20. století působil ve Stříbrných Horách, Nalžovech a Miřenicích na Klatovsku a spolu s kostelníkem a kostelním zpěvákem vybírali přemrštěné peníze za pohřby i svatby. Netrvalo dlouho a začaly se hromadit stížnosti na praktiky této trojice. Farář si podle dobových pramenů účtoval peníze dokonce i za to, že musel ujít 300 metrů z kostela na hřbitov.
Farář Josef Bareš, kostelník Antonín Kvíčala a kostelní zpěvák Jan Opalecký si z pohřbů obecních chudých udělali výnosný byznys. Brzy se však na ně začala snášet kritika i ze strany samotného starosty obce Miřenice, který si postěžoval okresnímu úřadu na chování faráře a dotazoval se, kolik mu má zaplatit za pohřeb chudé Marie Sládkové, po níž zůstali jen dva sirotci a zadlužený dům.
Sobota, 2. dubna 2022, 09:00
Scénu s hostinským Palivcem z legendárního Švejka asi všichni známe. Nebohý výčepní sundal ze zdi obraz císaře, neboť na něj „s*aly mouchy“, za což byl zatčen. Urážka majestátu se zkrátka nepromíjela a také ve skutečném světě padaly mnohdy...
„Ještě před smrtí žádal starosta faráře, aby až půjde do miřenické školy na výuku náboženství, s sebou vzal i svátosti a nemocnou zaopatřil. To faráře pohoršilo, co si to starosta dovoluje, a vyhověl, až když pro něho z Miřenic nechali poslat povoz,“ popisuje Aneta Knotková v knize Kriminální případy a aféry ze Šumavy, Pošumaví a Českého lesa.
Za následný dvacetiminutový obřad farář požadoval 250 korun a nabízenou stovku hrubě odmítl. Za takové chování si vysloužil důtku samotné kapitulní konzistoře v Českých Budějovicích. K tomu vrchní strážmistr ještě uvedl, že zpěvák Opalecký žádal dalších 100 korun a kostelník Kvíčala 20 korun. Následné vyšetřování toho ukázalo ještě mnohem víc.
Na faráře se stížnosti opravdu jen hromadily. Jedna z nich pocházela od starosty dnešních Nalžovských Hor. „Starostu rozlítilo, že u nich v obci požadoval farář za cestu z kostela na přibližně 300 metrů vzdálený hřbitov, kde se konal pohřeb rovněž obecního chudého, 80 korun,“ píše Knotková.
Že se jednalo vskutku o svévolné upravování požadovaných cen, dokazují i další stížnosti, které starosta uvedl. Například za pohřeb bulharského vyslance ve výslužbě si nechal farář vyplatit 600 korun. Kostelník Kvíčala chtěl 200 korun a zpěvák Opalecký 250 korun. O nedlouho později byla farářova taxa za pohřeb místního hospodáře 250 korun, zpěvák požadoval 200 korun, kostelník dostal 100 korun.
„Mimo stížností na vysoké ceny za pohřby se objevilo množství stížností i na vysoké sazby při svatbách. Za ohlášky a oddavky si farář účtoval od 250 do 1000 korun. Jak farář Bareš uvedl, za jednotlivé úkony neměl předepsané sazby, a tak si je určoval sám podle majetkových poměrů jednotlivců,“ popisuje kniha od nakladatelství Starý most.
Neděle, 6. listopadu 2022, 07:40
Šumavské Černé jezero se může pyšnit technickým unikátem. Přečerpávací vodní elektrárnou, která v roce 1930 vznikla jako první v Čechách a jednalo se o zázrak techniky. Ačkoli si tehdejší projektanti počínali velmi nadčasově, nevyhnuli se problémům....
Farář přitom dle svých slov bral v úvahu i ve kterou denní dobu se obřad konal, tedy do kdy se musel postit. Při pohřbech ještě zvažoval vzdálenost, kterou musel ujít a třídu pohřbu. Podobně hovořil i kostelník a kostelní zpěvák.
„Šetřením bylo také zjištěno, že poplatky v ostatních venkovských obcích okresu u pohřbů a svateb nepřesahují 500 korun. V nejbližší velké obci, Zavlekově, se v té době vybíralo za pohřby od 60 do 120 korun, ty samé částky pak i za svatby. Při vyšetřování se obvinění doznali, že požadovali neúměrné poplatky,“ uvádí Knotková. Okresní úřad v Klatovech provinilcům vyměřil pokuty pod pohrůžkou vězení. Zpěvák a kostelník měli zaplatit s přihlédnutím k jejich majetkovým poměrům shodně 300 korun. Faráře čekalo zaplacení pokuty ale daleko vyšší, konkrétně 8 000 korun. K tomu byl povinen hradit i náklady přestupkového řízení ve výši 73 korun a poplatek za uveřejnění jeho odsouzení v denním tisku.
Článek vznikl ve spolupráci s Ladislavem Silovským a nakladatelstvím Starý most. Další informace z historie západočeské metropole se můžete dočíst v knize „Kriminální případy a aféry ze Šumavy, Pošumaví a Českého lesa.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.