Cenné přírodní lokality i pohnutou historii Českého lesa připomene letos řada akcí, CHKO slaví 20 let

Autoři | Foto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Chráněná krajinná oblast Český les (CHKO) slaví letos 20 let od svého vzniku. Kulaté výročí si od března do listopadu připomene řadou akcí. Zájemci se seznámí s cennými přírodními lokalitami i pohnutou historii dlouho nepřístupného regionu podél bývalé železné opony. Půjde o výstavy, vycházky do přírody nebo Den Českého lesa na Čerchově, nejvyšší hoře v oblasti.

„V Českém lese zaniklo po druhé světové válce více než 60 vesnic, odešli i lidé, kteří tu hospodařili. Mnohá místa začala zarůstat, vzácným rostlinám a živočichům se přestávalo dařit. Po vzniku chráněné krajinné oblasti se proto mimo jiné soustředíme na péči o ta nejcennější území. Louky se pravidelně kosí, vyřezávají se nálety, někde se obnovila pastva. Snažíme se ukazovat krásy zdejší přírody lidem, víme, že bez jejich podpory se nedá příroda účinně chránit,“ popisuje Tomáš Peckert z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK).

První nouzová nocležiště pro turisty vzniknou ještě letos v CHKO Český les

První nouzová nocležiště vzniknou letos v chráněné krajinné oblasti Český les (CHKO). Turisté tam budou moci jednorázově přespat ve stanu a rozdělat si oheň. CHKO má vytipovaná místa, rovnoměrně rozložená podél stokilometrové státní hranice na...

V minulých letech se v Českém lese podařilo realizovat mnoho projektů na podporu druhové pestrosti, obnovu mokřadů nebo na monitoring a ochranu vzácných druhů. Jedním z nich je například velkoplošný obnovní management vyřezávek náletů a kosení v národní přírodní památce a evropsky významné lokalitě Na požárech. Tam, kde louku pokrývaly porosty travin a náletových dřevin, teď rostou koberce všivce lesního, klikvy bahenní, prstnatce májového, mochny bahenní a dalších vzácných rostlin. Osluněná stanoviště prospěla i fauně. Ke vzácným obyvatelům, mravenci rašelinnému nebo perleťovci severnímu, přibyl i střevlík Ménétriésův.

„Za dvacet let existence CHKO jsme dokázali nejen chránit přírodu, ale také ji zpřístupnit veřejnosti citlivým a udržitelným způsobem. Naše aktivity zahrnují péči o přírodu ale také podporu šetrného turistického ruchu. Spolu s krajem jsme vytvořili nejdřív koncepci cestovního ruchu a následně územní studii, která propojuje rozvoj turismu s respektem k ochraně přírody. Klíčová je samozřejmě spolupráce s obcemi, vlastníky pozemků a hospodáři," dodává Peckert.

CHKO Český les, která slaví 20 let, chce být trvale klidovým územím pro relaxaci

Chráněná krajinná oblast Český les (CHKO), která letos oslaví 20 let, chce být trvale klidovým územím pro relaxační pobyty a cyklo- a pěší turistiku. V Plzeňském kraji je alternativou turisticky zahlcené Šumavy pro ty, kteří si chtějí odpočinout v...

Výročí si CHKO připomene například putovní vernisáží, která odstartuje 16. května v Bělé nad Radbuzou. Akce přiblíží úspěchy v ochraně přírody. Oslavy pak vyvrcholí 4. října na Čerchově tradiční akcí Den Českého lesa. Veřejnost se seznámí mimo jiné s novou podobou Čerchova po odstranění starých vojenských objektů a s nově zrekonstruovanou budovou roty, která bude sloužit jako zázemí pro turisty.  

Kulaté výročí založení bude CHKO po celý letošní rok slavit akcemi pro veřejnost. Od března do listopadu zde bude možné s průvodci navštívit různá zajímavá místa v Českém lese. Přehled akcí bude k dispozici na webových stránkách ceskyles.aopk.gov.cz.

CHKO Český les se rozkládá na ploše 466 km². Nejcennější části přírody Českého lesa jsou chráněny jako přírodní památky a rezervace. Celkem je jich 31. Z toho jsou dvě jsou v nejvyšší kategorii ochrany - národní přírodní rezervace Čerchovské hvozdy a národní přírodní památka Na požárech. Dále je tam18 přírodních rezervací, 11 přírodních památek a sedm evropsky významných lokalit.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Český les, CHKO Český les, Čerchov, železná opona, zaniklé vesnice, historie, ochrana přírody, AOPK

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.