Jeden z největších a nejstarších národopisných festivalů v Česku je spojený s Vavřineckou poutí a každoročně přiláká do Domažlic desítky tisíc lidí. Letos se na slavnostech od 9. do 11. srpna představí přes 600 účinkujících z tuzemska i ze zahraničí. Kromě kulturního programu se lidé mohou těšit na tradiční stánkový prodej se spoustou zboží a chodskými koláči. Odnést si návštěvníci mohou i suvenýry v podobě turistické známky nebo pamětní medaile.
„Očekáváme velkou návštěvu, větší než loni. Letos už by se mohla přiblížit předcovidovému období, kdy jsme byli úplně na vrcholu. Operátoři nám tehdy spočítali, že se za tři dny objevilo v Domažlicích 80 000 lidí. Koronavirus to výrazně snížil, ale od té doby to rok po roce stále přibývá," uvedl pro ČTK starosta Domažlic Stanislav Antoš (KDU-ČSL).
Kromě jiných nástrojů ovládají muzikanti z uskupení Podpoľanec i umění hry na fujaru. Popularitě typického slovenského nástroje ve světě pomohlo, když byl v roce 2005 zapsán na seznam ústního a nehmotného světového dědictví UNESCO jako jediný zástupce Slovenské republiky.
Do chodské metropole přijíždí lidé z celého Česka u ze sousedního Bavorska. A ze zahraničí budou i někteří vystupující, třeba folklorní soubor Podpoľanec. „Soubor působí ve středoslovenské Detve, v regionu Podpoľanie. Je pro něj charakteristický hudebně-taneční projev vycházející z tradic tohoto regionu. Jejich program zájemci uvidí v sobotu 10. srpna od 16:30 na pódiu u brány. Na stejném místě je diváci uvidí i v neděli v 11:30,“ láká mluvčí radnice Josef Babor.
Na slavnosti přijede i soubor z chorvatského Bjelovaru z Bjelovarsko-Bilogorské župy, která je partnerským regionem Plzeňského kraje. Krajanské uskupení vystoupí v sobotu 10. srpna od 12:00 na pódiu v zahradě Chodského hradu.
Také letos bude náměstí Míru plné stánků, jarmark bude nově i na Chodském náměstí před infocentrem. Kromě ukázky tradičních řemesel budou moci návštěvníci zakoupit chodské koláče, květiny, bylinky, kořenky a chybět nebude ani občerstvení.
Pro letošní rok v Domažlicích připravili například publikaci „Vítejte hu nás“, který představuje čtení o Chodsku, zdejších souborech, historii slavností a mnoho dalších zajímavostí. Jako upomínku si lidé budou moci pořídit turistickou známku nebo pamětní medaili.
Po městě bude jezdit kyvadlová doprava ze záchytných parkovišť v Petrovické ulici a z druhé strany města od gotického kostela Všech svatých. Autobusy budou vozit lidi také na mši na Vavřineček. Nejexponovanější den Chodských slavností je sobota. Oslavy trvají ve městě od čtvrtka do neděle večer.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.