úterý 11. srpna 2020 Zuzana

Kaolinový důl lákal dobrodruhy i filmaře, ti ho přeměnili v sídlo samotného Lucifera

Desetiletí lákal dobrodruhy, kteří se sem tajně vydávali na průzkumy. Dnes je už přístupný veřejnosti, a to jako jediný hlubinný kaolinový důl v republice. Do Nevřeně na severním Plzeňku jezdí i filmaři, kteří magické místo přeměnili na peklo v pohádce Čertí brko.

Pohádku režíroval Marek Najbrt a premiéru měla v roce 2018

Režisér hledal do role Lucifera někoho, kdo vypadá jako čert a zároveň oplývá přirozenou autoritou, volba proto padla na Ondřeje Vetchého

Ondřej Vetchý už si jednou čerta zahrál a to v pohádce S čerty nejsou žerty. Tam měl hodnost Vraníka. Dá se tedy říci, že povýšil

Luciferův sál filmaři zbudovali 26 metrů pod povrchem v kaolinovém dole v Nevřeni

Pekelná pobočka disponuje neomylným Čertím brkem, které zaznamenává všechny hříchy obyvatel nedalekého městečka. Jednoho dne se ale rozbije a tak je nutné zajít pro nové. Úkolem je pověřen mladý a nezkušený čert. Na další malér je tak zaděláno. To je ve zkratce obsah filmové pohádky. Proč o ní píšeme? Jako kulisy pekelného obydlí posloužil kaolinový důl v Nevřeni. Právě díky filmařům je důl přístupný veřejnosti.

Těžba kaolinu tu začala v roce 1870. Dělníci zprvu museli kopat ručně. Postupem času se přešlo na hlubinnou těžbu. K mechanizaci došlo až po roce 1884, kdy tu vznikla široká transportní štola v níž po úzkokolejce jezdila parní lokomobila. Po sedmadvaceti letech tu těžba ustala. To hlavně z důvodu špatného stav silnici a vzdálenosti na vlakové nádraží.

Lákadlo pro dobrodruhy i filmaře

Obrovské komory dosahující až 18 metrové výšky se staly lákadlem pro řadu odvážlivců, kteří se sem tajně spouštěli skrz betonovou rouru a mnohdy tak i riskovali své zdraví. Po letech se podařilo důl zabezpečit. A opravdu můžeme říct, že za zpřístupnění veřejnosti se postarali filmové štáby. Právě kvůli nim zde vznikl nový vjezd, který nahradil onu úzkou rouru.

Brány pekel jsou návštěvníkům otevřeny každé úterý, pátek, sobotu a neděli. Nutné je rezervovat vstupenku předem a vyzvednout nejpozději půl hodiny před začátkem prohlídky. Ačkoli venku řádí vedra, v podzemí se teplota pohybuje okolo deseti stupňů, nutné je proto myslet na teplé oblečení a také pevnou obuv. Více informací nalezte ZDE.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Punk Film Marek Novotný / centrumcaolinum.cz | Zdroj centrumcaolinum.cz

Štítky filmaři, natáčení, důl, kaolin, Nevřeň, tip na výlet

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.