Že odstavené autovraky nejsou jen výsadou měst svědčí případ ze Šumavy. Území Národní parku Šumava tam na Skelné u Prášil už rok hyzdí jeden automobil, který se zatím legální cestou nedaří odstranit. Neznám vtipálek dokonce vrak vyšperkoval oranžovým nápisem Vítejte v NP Šumava.
„Vrak automobilu se nachází na kraji komunikace II/ 190 na křižovatce k Prášilům. Odstaven tam byl po nehodě. Správa NP Šumava nejdříve několik měsíců jednala s řidičem nabouraného vozidla. Ten ještě na jaře letošního roku s námi komunikoval a sliboval odklizení vraku. Pak se odmlčel a v podstatě není možné jej kontaktovat,“ informoval o mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
Pracovníci národního parku proto následně oslovili německého vlastníka, tedy firmu, na kterou byl vůz registrován. „Ta nám před několika týdny sdělila, že vůz v Německu odhlásila a veškeré dokumenty k vozu předala onomu řidiči, jenž s ním havaroval. Tudíž s vozem, dnes už vrakem, nemá nic společného,“ uvedl mluvčí Dvořák.
Boj s vrakem tedy pokračuje dál. „V současnosti povedeme jednání s dalšími orgány o tom, kdo a jak je oprávněn s tímto, dnes už vrakem, manipulovat. Tak aby nejednal protiprávně a dále, kam je možné tento vrak možné převézt. Věřte, že tato situace nás vůbec netěší. Jsme ale povinni dodržovat veškeré zákony a právní předpisy. A tak některé věci trvají déle, než by bylo záhodno. Přesto věříme, že tento vrak bude už brzy převezen tam, kam patří, tedy na vrakoviště,“ dodal mluvčí šumavského národního parku.
Podle zákona o pozemních komunikacích se vozidlo stává vrakem, pokud je zjevně technicky nezpůsobilé k provozu, což znamená, že mu schází podstatné části mechanizmu nebo konstrukce, kvůli kterým se vozidlo stává nepojízdným, případně se jedná o vozidlo, které není možné identifikovat prostřednictvím identifikačního čísla vozidla (VIN). Dle stejného zákona je zakázáno odstavovat na pozemních komunikacích vozidlo, které má déle než šest měsíců neplatnou technickou kontrolu. V případě, že se majitele nepodaří dohledat a vozidlo odstraněno není, započne proces samotného odstranění vozidla správcem komunikací.
Pak existují dva postupy, které se liší podle toho, kde vrak stojí. Pokud je mimo pozemní komunikaci na pozemku ve vlastnictví města, lze k jeho odstranění použít Zákon o výrobcích s ukončenou životností. V tom případě je majitel vozidla vyzván k jeho odstranění, výzva je vyvěšena na úřední desce, kde musí být zveřejněna po dobu 30 dní. Po ukončení lhůty může být vrak předán k ekologické likvidaci. Takové vozidlo je technicky nezpůsobilé k jízdě, má viditelná poškození nebo z něj unikají provozní kapaliny.
V případě, že je auto odstaveno na pozemní komunikaci ve vlastnictví města, je postup o dost složitější a řídí se Zákonem o pozemních komunikacích. V tom případě může město odstraňovat vozidla s minimálně půl roku propadlou technickou kontrolou, vozidla technicky nezpůsobilá k provozu na pozemních komunikacích anebo pokud není možno je identifikovat, třeba podle SPZ. V ideálním případě, trvá tento proces minimálně tři měsíce. Ideální případy se však dějí velmi zřídka a proces tak může trvat až půl roku. Veškeré náklady spojené s likvidací vozidla jsou vymáhány na majiteli vozidla.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.