Tři nové publikace představilo před Vánocemi populární plzeňské nakladatelství Starý Most, které se zaměřuje na regionální témata a se kterým spolupracuje i Plzeňská Drbna. Největší radost udělají knihy milovníkům turistiky a plzeňské architektury. Ta první zavede čtenáře na brdské vrcholy, druhá na zajímavé výlety v okolí Plzně a na Plzeňsku. Třetí kniha odhalí tajemství celé řady plzeňských staveb. Knihy jsou běžně k dostání v knihkupectvích. Převážnou část produkce nakladatelství Starý most lze na jednom místě nakoupit i na jeho stánku na trzích na náměstí Republiky v Plzni.
Kniha KUDY na brdské vrcholy navazuje na velmi úspěšnou publikaci KUDY na šumavské vrcholy, která se stala doslova biblí pro mnohé návštěvníky Šumavy. Obě knihy jsou stejně koncipované. Autorem publikace je Jan Hajšman. Kniha obsahuje celkem 40 podrobně popsaných výstupů na brdské hory a kopce. Na každý výstup si lze vybrat hned několik různých tras, uvedena je tam i vzdálenost v kilometrech z Plzně, Prahy a z Příbrami. Nechybí ani celá řada zajímavostí, které lze cestou vidět a navštívit a minulost i současnost vrcholů v brdském pohoří.
Pro velkou část veřejnosti stále ještě zůstávají Brdy poměrně neznámé a neprobádané. Jejich velkou část totiž ještě nedávno tvořil nepřístupný vojenský prostor. Díky publikaci můžete zdolat vrcholky se jmény Hlava, Koruna Houpák, Štěrbina, Bambule, Jedová hora a Jahodová hora, nebo ty známější jako je Tok, Třemšín, Nad Maráskem nebo Okrouhlík.
„Publikace s názvem Krajinou okolo Plzně pěšky i na kole obsahuje celkem třicet tras v okolí Plzně, které dohromady měří přes 375 kilometrů. Autoři je osobně prošli či projeli a mohou tak zasvěceně popsat velké množství historických památek, přírodních krás, možnosti odpočinku či občerstvení. Samozřejmě nechybějí ani tipy na pěkné výhledy do krajiny,“ říká jeden z autorů Petr Mazný.
Výběr je koncipován tak, aby do každého startovního či cílového místa jezdila veřejná doprava. „Na to jsme kladli zvláštní důraz. Součástí knihy je Výletový zápisník, kde je možné zaznamenávat zdolané etapy a zážitky z putování,“ uvedl Mazný. Trasy měří většinou kolem 10 – 15 kilometrů. Nejdelší má 18, 5 kilometru a vede z Radnic do Stupna. Nejkratší je naopak sedmikilometrový výlet ze Stupna do Bušovic. Vedle Petra Mazného jsou jejími autory ještě Lukáš Houška, Marie Šlehoferová a Eva Haunerová.
Přes osm desítek staveb domů, kostelů, technických budov i třeba památníků, které tvoří tvář města, představuje třetí kniha s názvem Tajemství plzeňských staveb. Její součástí jsou i jména architektů a stavitelů, kteří se o jejich vznik zasloužili. Texty vytvořili Petr Mazný, známý plzeňský architekt Jan Soukup a Lukáš Houška. Fotografie jsou dílem Marie Šlehoferové. Vedle celé řady technických zajímavostí a kuriozit, kterých si běžně nevšimneme, se čtenář může například dozvědět, kdo ze slavných studoval na obchodní akademii, nebo o tom, jak se v Cizineckém domě učili škodováci pomocí hypnózy cizí jazyky. A víte že se pod slavnou borskou věznicí nachází silná vrstva uhlí?
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.