Na území České republiky žije největší chov exmoorských divokých koní na evropském kontinentu. Více jich je pouze na britských ostrovech, odkud tito vzácní kopytníci pocházejí. Vůbec nejvíce koní se prohání v rezervacích v Plzeňském a Jihočeském kraji. Plzeňské Drbně to sdělil ředitel ochranářské společnost Česká krajina Dalibor Dostál.
„Plzeňský kraj je počtem rezervací divokých koní spolu s Jihočeským krajem na prvním místě,“ informoval naši redakci Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci. V našem regionu jsou tři přírodní rezervace. Nejvíce koní žije na Šlovickém vrchu u Dobřan, kde je sedmičlenné stádo. Čtyři koně jsou na bývalém vojenském cvičišti u Rokycan a tři v Nýřanech u Plzně.
„Když jsme v roce 2015 přivezli první stádo divokých koní do bývalého vojenského prostoru Milovice, byli jsme v tomto oboru naprostými nováčky. V současné době se řadíme mezi respektované chovatele a v rámci evropského kontinentu jsme zdaleka chovatelem největším,“ pochlubil se Dostál.
Středa, 28. června 2023, 16:01
Dvouletý býk zpětně šlechtěného pratura z Nizozemí doplnil stádo v pastevní přírodní rezervaci Janovský mokřad u dálnice D5 nedaleko Nýřan. Ochránci přírody doufají, že se díky němu podaří založit novou chovnou linii. Rezervaci vytvořil Plzeňský...
Mezinárodní plemenná kniha v Česku eviduje 45 klisen a 70 hřebců. Údaje se vážou k roku 2022, ze kterého jsou poslední celoevropská data. Všichni tito koně patří do chovného programu ochranářské společnosti Česká krajina. V současné době se zvířata nacházejí v celkem 15 tuzemských rezervacích, které provozují další neziskové organizace, obce, města, kraje soukromí vlastníci půdy nebo zemědělci. „Právě díky tomuto modelu spolupráce se podařilo chov divokých koní v České republice tak výrazně rozšířit,“ doplnil Dostál.
Koně pocházející z anglického Exmooru jsou velmi vzácní. „Po druhé světové válce jich zůstalo přibližně jen pět desítek a byli na pokraji vyhynutí. Díky novému zájmu o jejich chov, a především jejich širokému uplatnění při péči o velké plochy krajiny, se je podařilo zachránit,“ popisuje Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.
Podle něj jsou tito koně mnohem odolnější vůči některým onemocněním jako je například schvácení kopyt. Mohou také celoročně žít venku a nepotřebují chovatelskou péči. Divocí koně spásají plevelné trávy. Díky tomu přežívají na některých lokalitách ohrožení motýli a vzácné květiny. V současné době žije na celém světě zhruba dva tisíce exmoorských koní a jsou podle společnosti Česká krajina podobně vzácní, jako například panda velká. Druhý největší chov exmoorských koní na evropském kontinentu se nachází v německém Sababurgu, kde žije 25 klisen a 18 hřebců.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.