Počasí dnes6 °C, zítra7 °C
Pátek 19. dubna 2024  |  Svátek má Rostislav
Bez reklam

Lidé v referendu podpořili zachování rozsahu péče v sušické nemocnici

Drtivá většina voličů se v referendu v Sušici na Klatovsku postavila za zachování rozsahu poskytované zdravotní péče v městské nemocnici. Referenda se účastnilo 54,59 procenta oprávněných voličů, 91,2 procenta hlasujících chce, aby město aktivně podporovalo zdravotní péči v daném rozsahu. Referendum je platné a závazné, výsledky vyvěsilo město na úřední desce.

V jedenáctitisícové Sušici musel o referendu, o něž řada obyvatel usilovala od loňského podzimu, rozhodnout soud. Zastupitelé totiž jeho vyhlášení neschválili, přestože úřad neshledal na návrhu přípravného výboru nedostatky. Soud z původních tří navrhovaných otázek referenda o budoucnosti městské nemocnice a o stavbě nové sportovní haly dvě odstranil. Lidé se tak vyjadřovali k otázce: „Chcete, aby město Sušice aktivně podporovalo zdravotní péči v rozsahu: lůžková interna, lůžková chirurgie, JIP, následná péče, ambulance, komplement (RTG, SONO, laboratoř),včetně pořízení CT přístroje v Sušické nemocnici?"

Iniciátory referenda jednoznačné výsledky těší. Formulace otázky navíc podle Jana Jandy z přípravného výboru referenda vylučuje, aby nemocnici převzal Plzeňský kraj.

Hejtmanství totiž jedná s vedením města o osudu městské nemocnice a navrhlo, buď že nemocnici převezme a bude ji provozovat, nebo bude nemocnici dál provozovat město a kraj mu bude každý rok přispívat několika miliony. Radní Sušice na konci prázdnin schválili, že zařízení má provozovat kraj.

„Je to systémové, logické a správné řešení. Kraj, který zřizuje své vlastní nemocnice, je silný a zkušený partner," uvedl starosta Sušice Petr Mottl (ODS). Otázka referenda je podle něj formulována nejednoznačně a nemá jasný výklad. „Je to tak obecné, jako jestli si přejeme pěkné počasí. Na to také každý odpoví, že ano," doplnil starosta. Podle něj město pro nemocnici v uplynulých letech dělalo maximum, na chod dávala radnice desítky milionů korun ročně. Mezi krajem a městem vznikla pracovní skupina. Motl by si přál, aby nemocnice přešla pod kraj pokud možno od začátku příštího roku nebo v jeho prvních měsících.

Janda ale tvrdí, že závazné referendum vylučuje, aby nemocnici převzal kraj. Ten by ji totiž nejspíš neudržel v požadovaném rozsahu a zřejmě by z ní udělal nemocnici následné péče. Organizátorům referenda ale jde taky o to, aby v nemocnici se spádovou oblastí 40 tisíc lidí zůstala lůžková chirurgie pro akutní stavy. Předáním nemocnice pod kraj by město ztratilo vliv na rozsah poskytované péče, podotkl Janda.

Aby bylo místní referendum platné, musí se ho účastnit alespoň 35 procent zapsaných oprávněných voličů. Aby bylo rozhodnutí závazné, musí pro něj hlasovat nadpoloviční většina zúčastněných a nejméně čtvrtina oprávněných voličů. V Sušici v referendu hlasovalo z 8782 oprávněných voličů 4794 lidí, z nich 4372 hlasovalo, aby město aktivně podporovalo zdravotní péči nemocnice v daném rozsahu. V paralelních sněmovních volbách byla v Sušici volební účast 66,74 procenta voličů.

V Losiné lidé opět odmítli stavbu betonárky

Už ve třetím referendu za posledních 11 let se lidé v Losiné na Plzeňsku vyjádřili proti stavbě betonárny v těsné blízkosti obce. V předchozích dvou referendech v letech 2010 a 2016 voliči obec zavázali, aby podnikala veškeré možné kroky k tomu, aby stavbě betonárny zabránila. Nyní hlasovali o opaku. V referendu měli říci, zda souhlasí s tím, aby obec už další kroky proti stavbě betonárny nepodnikala. Většina lidí to ale odmítla. Referendum je platné a závazné. Výsledky hlasování zveřejnila obec na své úřední desce.

„Aktuálně je spis u stavebního úřadu ve stadiu před vydáním již šestého prvoinstančního rozhodnutí," psalo se na stránkách obce na konci srpna v odůvodnění vyhlášení referenda. Zastupitelé ale usoudili, že se změnily podmínky a okolnosti, rekonstruovala se silnice, má se na ní postavit kruhová křižovatka, která zjednoduší napojení dopravy od betonárny na silnici první třídy procházející obcí. „Možnosti bránit výstavbě betonárny se postupně zužují a další trvání na takovém postupu by se postupně mohlo stát neodůvodněným, neracionálním a ve své podstatě i kontraproduktivním," napsala obec v dokumentu k vyhlášení referenda.

Jenže občané v současném referendu nedali vedení obce souhlas, aby boj proti stavbě ukončila. Z 1085 oprávněných zapsaných voličů vydala komise 631 hlasovacích lístků, z toho bylo platných 606 hlasů. Se zastavením boje obce proti betonárně souhlasilo 282 lidí, proti jich bylo 324. Kromě Sušice a Losiné se konalo současně s volbami také referendum Příkosicích na Rokycansku. Tam lidé rozhodli o vybudování dražší gravitační, neboli spádové kanalizace s částečným přečerpáváním. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Nemocnice Sušice

Štítky volby, referendum, Losiná, Sušice, Rokycansko, nemocnice, zdravotnictví, okres Klatovy, Plzeňský kraj, ODS

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lidé v referendu podpořili zachování rozsahu péče v sušické nemocnici  |  Volby  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.