Po krátké těžké nemoci zemřel legendární plzeňský viktorián František Plass. Nedávno oslavil 78. narozeniny a těšil se z toho, že jeho Viktorie už zase sahá po titulu. Teď už se na milovaný klub bude dívat z fotbalového nebe, kam odešel za svými spoluhráči Standou Štruncem, Josefem Čalounem, Milošem Vacínem, Jiřím Lopatou, Jiřím Sloupem a dalšími skvělými borci.
Za svůj život prožil František Plass sportovní kariéru, jakou mu může závidět většina fotbalistů. S fotbalem začínal na plzeňském ČSAD (dnes SK Smíchov) a od mládí vynikal mimořádným fotbalovým kumštem. Už jako dorostenec měl trvalé místo v mužstvu dospělých. O jeho schopnostech se vědělo i v Praze. Dostal se do dorosteneckého celku Československa na turnaj UEFA do Rumunska, odkud naši mladíci přivezli bronzové medaile. V roce 1963 přestoupil do prvoligové Škody Plzeň, kde ho však zbrzdil hned ve druhém utkání vážný úraz nohy
S Viktorkou prožil všechny vzestupy a pády šedesátých a sedmdesátých let. Nejjasněji zářil na fotbalové scéně v druhé polovině šedesátých let. Byl stálým členem reprezentace Československa, kde dokázal uplatnit všechny přednosti. Reprezentoval republiku i v mužstvu olympioniků. Na fotbalistu si brousily zuby kulby jako Sparta, Slavia i bratislavský Slovan, František Plass však zůstával věrný své Plzni. Pamětníci nemohou zapomenout na jeho skvělý výkon v září 1971 proti Bayernu Mnichov, kdy zastínil i slavného Franze Beckenbauera a další světové hvězdy.
Fotbalovou kariéru dohrával Plass od roku 1976 v Chebu, kde později působil i jako úspěšný trenér. Místní Rudou hvězdu přivedl poprvé v historii do první ligy. Trénoval ovšem i svoji Viktorku, Chomutov, Duklu Praha a další kluby. Jeho životem byl fotbal, kterému dával všechno, často i na úkor osobního života. Památku legendy uctil klub položením květin v Pamětním místě Brány borců, kde mohou vyjádřit upřímnou soustrast také všichni fanoušci.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.