Ve věku nedožitých pětaosmdesáti let zemřela po dlouhé nemoci legenda fotbalové Viktorie Plzeň Jiří Lopata. Informovalo o tom vedení klubu na svých webových stránkách. Přestože na nejvyšší fotbalové scéně nezářil příliš dlouho, řadí se k nejlepším hráčům v historii klubu.
Dnes v ranních hodinách zemřel po dlouhé nemoci ve věku nedožitých 85 let Jiří Lopata, jeden z nejlepších kanonýrů plzeňské historie.
— FC Viktoria Plzeň (@fcviktorkaplzen) April 20, 2021
Čest jeho památce!
ČLÁNEK ➡️ https://t.co/mTpigs5uFo pic.twitter.com/Vix5VwdLTZ
Jiří Lopata se narodil 21. prosince 1936 na plzeňské Roudné a jako kluk to neměl příliš daleko na stadion v Luční ulici. Kouzlu fotbalu tak rychle propadl. Aktivně s ním v žácích Přehýšova, v době učení kopal za Holýšov, jehož dres oblékal i v mužstvu dospělých. Hrál 1. B třídu a v roli pravého křídla se mu začalo dařit střelecky. Dosáhnout v jednom utkání čtyři pět branek pro něj nebylo nic zvláštního.
Zákonitě musela přijít nabídka z vyšší soutěže. Tehdy druholigový plzeňský Spartak si Jiřího Lopatu vyhlédl v sezoně 1959 - 1960. A nutno dodat, že se mu velmi dařilo. V tabulce druholigových kanonýrů skončil třetí. Přišla sezona 1960 - 1961, Spartak splnil přání svých příznivců a po devíti hubených letech postoupil do první ligy. Jiří Lopata už z pozice středního útočníka nastřílel 24 druholigových gólů a navíc ho spoluhráči zvolili svým kapitánem.
Prvoligový podzim 1961 patří k nejúspěšnějším v historii klubu. Před zimní přestávkou byl Spartak v roli nováčka na třetím místě s tříbodovou ztrátou za vedoucí Duklou Praha a Jiří Lopata nastřílel 13 gólů. Na jaře 1962 to už plzeňskému týmu tolik nešlo, skončil nakonec devátý a jeho kanonýr dosáhl šestnácti gólů.
V další sezoně 1962 - 1963 se Spartaku už nedařilo a po dvou letech sestoupil do druhé ligy. K záchraně nepomohlo ani dalších 11 gólů Jiřího Lopaty. Ten potom často mířil do černého i ve druhé lize. Když přejmenovaná Škoda v roce 1967 opět postoupila mezi elitu, hrál už jen za béčko na postu stopera a patřil ve třetí lize k oporám.
Kopačky časem odložil a nastupil na pozici trenéra. Cheb přivedli spolu s Františkem Plassem poprvé v historii do první ligy, s pražskou Duklou si zahrál evropské poháry, v Plzni vedl druholigovou Škodovku, do jejíž sestavy zapracoval talentovaného Pavla Nedvěda. Trenérsky mimo jiné působil na Kypru, v Nitře, vedl Bohemians a plzeňský 1. FC.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám