St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Plzeňský kraj vyhlásil třetí vlnu dotací na výměnu kotlů na uhlí

ČTK2 minuty čtení1. 7. 2019, 10:01
ilustrační foto.
ilustrační foto. · Foto: Pixabay.com

Plzeňský kraj vyhlásil třetí kolo dotací na výměnu starých kotlů na tuhá paliva za ekologičtější zařízení - hlavně za tepelná čerpadla, kotle na biomasu a na plyn. Občanům rozdělí 230 milionů korun, o něco více než v druhé vlně. Do roku 2023 by se mělo vyměnit dalších 2300 kotlů na pevná paliva, řekla dnes krajská radní Radka Trylčová (ODS). Výzva už je po schválení krajskou radou vyhlášená, příjem žádostí začne od 1. října.

"Bude otevřená do září 2020, pokud se nevyčerpá dříve," uvedla radní. Dotace podle ní hodně zlepšují ovzduší v regionu. "Lokální zdroje jsou vedle dopravy největším problémem pro znečišťování ovzduší," řekl vedoucí krajského odboru životního prostředí Martin Plíhal.

První vlna v Plzeňském kraji, vyhlášená v lednu 2016, byla rozdělena na dvě části. V obou byly peníze vyčerpány za několik hodin. Kraj rozdělil 246 milionů korun a schválil asi 2200 žádostí. Druhé kolo s alokací 224 milionů vyhlásil předloni 30. října a občané podávali žádosti do února 2018, kraj dokonce termín prodlužoval. Díky třetímu kolu dotací bude určitě vyměněno přes 2000 kotlů, řekla radní.

Žádosti podávají občané elektronicky systémem eDotace na krajském webu, kde jsou informace a kontakty na úřednice. Kraj uspořádá semináře pro žadatele, hlavně v okresních městech.

Podpora, kterou dává stát díky evropské dotaci, se pohybuje od 90 tisíc do 120 tisíc korun. Bonusy 5000 nebo 7000 Kč navíc dostávají lidé z míst s vyšším znečištěním. Maximální částka bude jako v minulé vlně 127.000 korun, a to na teplené čerpadlo, což je podle Trylčové zhruba polovina pořizovacích nákladů. Čerpadla, která jsou nejdražším podporovaným způsobem vytápění, měla dosud ve skladbě zdrojů, největší zastoupení, asi 40 procent. Zatímco ve druhém kole byly ještě kombinované kotle na tuhá paliva vyšší emisní třídy, tak ze třetího kotle na uhlí vypadly. Od roku 2022 bude platit zákaz provozu starých neekologických kotlů první a druhé emisní třídy. Pokud je lidé budou po tomto termínu dál používat, hrozí jim pokuta 50 tisíc korun.

Za osm let, tedy do roku 2023, vymění obyvatelé Plzeňského kraje asi 7000 starých kotlů na tuhá paliva, jichž bylo před zahájením dotačního programu v roce 2015 asi 40 tisíc. Dotace na kotle by měly být i v novém programovém období EU 2021 až 2027.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook