Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Bez účasti veřejnosti uctila Doubravka památku obětí náletu ze 17. dubna 1945

Richard Beneš2 minuty čtení17. 4. 2020, 16:47
Pietní akt u pomníku v Habrmannově parku
Pietní akt u pomníku v Habrmannově parku · Foto: MO Plzeň 4

Památku obětí spojeneckých náletů ze 17. dubna 1945 a padlých ve druhé světové válce v pátek uctili v plzeňské městské části Doubravka. Pietní akty se uskutečnily hned na třech místech. S ohledem na mimořádnou situaci se však tentokrát musely obejít bez účasti veřejnosti.

Zástupci obvodu nejprve vzpomněli na oběti bombardování z konce druhé světové války v Sousedské ulici. Během náletu zde před 75 lety přišlo o život 118 osob. K místnímu památníku položili kytice a uctili památku zemřelých minutou ticha.

Během spojeneckých náletů na Plzeň umírali i nevinní obyvatelé Doubravky. Stali se oběťmi boje za naši svobodu a demokracii. Lítost nad ztrátou lidských obětí lze jen těžko vyjádřit slovy. O to více je třeba ctít odkaz a hodnoty, za které jiní zaplatili tím nejcennějším, co měli. Vlastním životem. Važme si proto svobody a demokracie a nikdy nezapomeňme na válečné hrdiny a oběti, které válka přinesla,” říká starosta čtvrtého plzeňského obvodu Tomáš Soukup (ANO).

Mezi nejvíce zasaženými místy na Doubravce byla dělnická kolonie Cikánka mezi Jateční ulicí a řekou Berounkou. Tragické události z konce druhé světové války zde připomíná nový památník s pláštěm autentické letecké pumy. Ten byl vybudován v roce 2018 zejména jako poděkování všem pyrotechnikům, kteří do dnešního dne odstraňují následky tohoto bombardování. V podzemním krytu, na který tehdy dopadla letecká puma, zahynulo kolem stovky civilistů.

Řada pamětníků, kteří tehdy v oblasti Cikánky žili, má dodnes tyto události v živé paměti. Uvědomujeme si, že se jedná o citlivou událost, i proto jsme pietní místo před dvěma roky obnovili a upravili. Mrzí mě, že jsme se zde dnes sešli v tak skromném počtu bez účasti veřejnosti. Věřím však, že ani současné události nikomu nezabrání v tom, aby obětem náletů z dubna 1945 na dálku věnoval alespoň tichou vzpomínku,“ dodává místostarosta Doubravky Zdeněk Mádr (ODS).

Poslední z pietních aktů se konal v pravé poledne na Habrmanově náměstí. Do zdejší základní školy v Masarykově ulici se po dubnových náletech nevrátilo 38 dětí a také učitelka Květoslava Zajíčková.

Spojenecké nálety proběhly 17. dubna 1945 v ranních hodinách. Cílem spojenců bylo mimo jiné zničit seřaďovací nádraží, a znemožnit tak německým vojákům ústup po železnici. Řada bomb však dopadla mimo cíl a připravila v Plzni o život až 850 civilistů.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Nebeské divadlo, které se jen tak nevidí. Podívejte se na úchvatné fotky zatměníZprávy

Nebeské divadlo, které se jen tak nevidí. Podívejte se na úchvatné fotky zatmění

Česko zažilo částečné zatmění Slunce. Na našem území bylo nejvýraznější od roku 1999. Letošní největší procento zakrytí slunečního kotouče mohli v tuzemsku sledovat lidé na západě Čech. Bohužel se místy na poslední chvíli přihnala oblačnost. I tak se fotografům i amatérům podařilo zachytit úchvatné snímky, které vám přinášíme v naší fotogalerii.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook