Opět se rozšířil počet okradených osob, které v Plzeňském kraji naletěly podvodníkovi při prodeji použitého zboží i nevyžádaného nákupu kryptoměn a přišly tak o desítky tisíc korun. Peníze dokázali pachatelé vyluxovat svým obětem z jejich bankovních účtů při podivných transakcích, ke kterým je dotlačili.
Oba poslední aktuální případy vyšetřují policisté na Domažlicku. Neznámý pachatel kontaktoval poškozenou ženu prostřednictvím jednoho z internetových portálů, zabývající se prodejem zejména použitého oblečení, pod záminkou nákupu zboží. „Pachatel požádal poškozenou o e-mailovou adresu, kterou mu žena poskytla. Následně jí poslal e-mail s odkazem na jednu z přepravních společností. Po další chatové komunikaci, byla poškozená požádána o stažení aplikace internetového bankovnictví jedné z bank, kdy jí byla zaslána SMS zpráva, jejímž obsahem byl kód k aktivačnímu klíči,“ informovala mluvčí policie Barbora Šmaterová.
Žena kód přeposlala domnělému kupujícímu, čímž zpřístupnila přihlášení do internetového bankovnictví a následně jí byly ze spořicího účtu převedeny finanční prostředky na běžný účet, odkud se neznámý pachatel nejprve pokusil převést částku ve výši téměř 34 tisíc korun na jiný bankovní účet a následně skrze platební kartu, která byla navázána na již uvedený běžný účet, provedl celkem tři transakce v celkové výši o necelé částce 89 tisíc korun. Pachatel je podezřelý ze spáchání neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a také z podvodu.
Pátek, 19. srpna 2022, 07:32
O padesát tisíc korun dokázal připravit neznámý podvodník důvěřivou ženu z Rokycanska, která na internetu prodávala bundu v ceně několika málo tisíc korun. A jen díky velikému štěstí nepřišla žena o další desítky tisíc korun. Pachatelé sice...
Druhé oznámení se týkalo případu, kdy neznámý pachatel kontaktoval poškozeného prostřednictvím e-mailu s tím, že na jeho účtu v kryptoměnách se nachází částka ve výši téměř 6 tisíc eur. I přesto, že poškozený žádný takový účet neměl, na e-mail reagoval. „Následně ho neznámý pachatel v průběhu telefonických hovorů provedených z několika různých telefonních čísel s českou předvolbou přesvědčil k instalaci jednoho ze softwarů pro vzdálený přístup do mobilního telefonu s přihlášením do internetového bankovnictví. Poté na bankovní účet poškozeného přišlo během třech dnů několik neočekávaných platebních transakcí ve výši téměř 300 tisíc korun,“ řekla mluvčí policie.
K těmto transakcím byly neznámým pachatelem zadány odchozí transakce na cizí bankovní účty, které poškozený autorizoval ve svém mobilním telefonu, přičemž z účtu poškozeného následně podvodník odeslal dvě platby platební kartou v celkové výši přes 50 tisíc korun na jednu z kryptoměnových společností a dále si sjednal prostřednictvím internetového bankovnictví poškozeného úvěr ve výši 50 tisíc korun. V tomto případě zahájili domažličtí kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod a přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací.
„Apelujeme na všechny, kteří nakupují či prodávají zboží přes internetové portály, využívají internetového bankovnictví, aby při internetových platbách byli co nejvíce obezřetní a dodržovali zásady bezpečného chování na internetu," upozornila policejní mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.