Policisté v Plzeňském kraji stíhali loni 540 cizinců za různou trestnou činnost z celkového počtu 3927 stíhaných osob. K tranzitu nelegálních migrantů zejména na území dalších států Evropské unie se využívá území Plzeňského kraje. Jako riziková lokalita je z tohoto pohledu vyhodnocena dálnice D5 ve směru do SRN, jelikož je součástí západobalkánské migrační trasy. Tu využívají organizované převaděčské skupiny především z důvodu rychlosti průjezdu. Na tiskové konferenci to uvedl krajský policejní ředitel Jaroslav Vild.
Policisté v Plzeňském kraji se loni zaměřili na problematiku migrace. Jde o dlouhodobé téma i s ohledem na skutečnost, že se v našem regionu nachází řada průmyslových zón a ubytoven, kde je vyšší koncentrace cizinců. A s tím souvisí i nárůst kriminality, kterou páchají cizinci. Cizinců bylo v roce 2021 stíháno 540 z celkového počtu 3927, což představuje podíl 13,75 procenta z celkového počtu stíhaných. V porovnání s rokem 2020 to je o 23 cizinců více. V roce 2020 bylo stíháno celkem 3979 osob, z toho 517 cizích státních příslušníků.
Na území Plzeňského kraje figurovali loni cizinci v případu jedné dokonané vraždy a třikrát se o vraždu pokusili. K útokům ze strany cizinců ve velké míře dochází na ubytovnách a ve většině případů byl použit nůž jako zbraň. Jednou byla použita nelegálně držená střelná zbraň, jednalo se o malorážku. Pachatel, popřípadě i oběť, bývají zpravidla pod vlivem alkoholu.
„Policisté z odboru cizinecké policie na území Plzeňského kraje během roku 2021 zrealizovali celkem 7241 pobytových kontrol, při kterých zkontrolovali celkem 13 283 cizinců. Součinnostních akcí s ostatními policejními složkami, úřady práce a celní správou uskutečnili v loňském roce 683. V průběhu roku 2021 policisté odboru cizinecké policie zjistili v rámci výkonu služby celkem 61 trestných činů,“ informoval krajský policejní ředitel Jaroslav Vild.
Středa, 24. listopadu 2021, 07:30
Pobytovou kontrolu zaměřenou na zaměstnávání cizinců podnikli příslušníci cizinecké policie v jedné klatovské firmě. Cílem bylo zjistit, jestli mají cizinci patřičné dokumenty potřebné k pobytu i k práci na území České republiky.
Cizinci se nejčastěji dopouštěj padělání a pozměnění veřejné listiny, maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky a neoprávněné zaměstnávání cizinců. Přestupků týkajících se porušení zákona o pobytu cizinců policisté zjistili za loňský rok celkem 561. O rok dříve jich bylo 490.
Odbor cizinecké policie jako jediný organizační článek krajského ředitelství disponuje speciální technikou a má vyškolené specialisty na odborná zkoumání pravosti dokladů a listin pro potřeby správních a trestních řízení. Loni zajistili policisté 67 neregulérních dokladů, kterými se prokazovalo 60 osob. V roce 2020 to bylo 45 falešných dokladů.
Policisté v průběhu loňského roku zahájili celkem 793 správních řízení o správním vyhoštění z území České republiky. Oproti roku 2020 jde o nárůst o 401 případů. Nejčastějším důvodem ke správnímu vyhoštění byl neoprávněný pobyt na území České republiky nebo překročení doby pobytu, to bylo 357 případů. Dalších 352 případů správního vyhoštění souvisí s onemocněním covid-19.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.