Podvodník se vydával za pracovníka Interpolu. Z ženy vylákal 700 000 Kč, které si vypůjčila

Autoři | Foto Pixabay.com

I přes dlouhodobé a důrazné varování policie i médií mají v Česku stále žně falešní bankéři. Daří se jim obírat o statisíce korun důvěřivé občany. Během týdne okradli podvodníci jen v Domažlicích a v Klatovech tři důvěřivce.

„Falešný bankéř kontaktoval ženu s tvrzením, že její účet byl napaden. Přesvědčil ji, že jediný způsob, jak její peníze zachránit, je převést finance na bezpečné účty sloužící k těmto účelům. Žena ve strachu své úspory poslala na dva založené podvodné účty. Celkem tak přišla o více jak půl milionu korun,“ popsala jeden z aktuálních případu mluvčí policie Veronika Hokrová.

Další ženu kontaktoval falešný pracovník Interpolu s tvrzením, že rozkrývá podvody bankovních úředníků. „Požádal ženu o spolupráci, při které údajně pomůže odhalit pachatele trestné činnosti. Prostřednictvím internetového bankovnictví si důvěřivá žena vzala dojednanou finanční půjčku u své banky. Dle instrukcí podvodníka poslala peníze na nově vytvořený účet, který pro tento účel sama založila a umožnila pachateli přístup. Vypůjčený finanční obnos ve výši necelých 700 tisíc korun posléze skončil na účtu v zahraničí,“ informovala o dalším triku mluvčí policie.

Další podvodník řádil na sociální síti WhatsApp, kde „hacknul“ účet uživatele této platformy. Následně pod jeho identitou kontaktoval jeho přátele a rodinu s prosbou o zaslání peněz. Typickým scénářem podvodu je zpráva, která působí jako by ji psal důvěrně známý člověk – například rodinný příslušník, kolega nebo kamarád. V tomto případě pachatel od poškozeného získal nekalým způsobem 30 tisíc korun.

„Sofistikovanost opravdu podvodníkům nechybí a stále se snaží různými způsoby dostat k vašim finančním prostředkům. Využívají k tomu různých nástrojů, přičemž je zapotřebí říct, že nejslabším článkem je často samotný uživatel. Útočníci umí lidi zmanipulovat k tomu, aby jim uvěřili. Nedejme jim šanci získat jejich odměnu a ověřujme si nevyžádané informace, podezřelé telefonáty a chraňme si své soukromí,“ varuje policejní mluvčí.

Jak nenaletět podvodníkům?

Nikdy neposkytujte citlivé údaje. Banka nikdy nepožaduje přihlašovací údaje, PIN kód nebo bezpečnostní kódy po telefonu či emailem.
Nikdy neinstalujte do svého zařízení software pro vzdálený přístup.
Ověřujte si informace přímo u banky či dalších institucí i na POLICII ČR.
Nepřevádějte peníze na „bezpečné účty“ – banka vás nikdy nevyzve k převodu peněz na jiný účet kvůli „ochraně“ financí.
Podvodníci se snaží oběť vystrašit a přimět ji k rychlé reakci – pozor na nátlak a manipulaci.
Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky falešní bankéři, internetový podvod, podvodníci, peníze, banka, finance

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.