ANKETA: Kyberšmějdi opět útočí. Už na vás zkoušeli jejich podvodné praktiky?

Autoři | Foto Pixabay.com

Další nápor kybernetických podvodů zažívá v těchto dnech Česko. Lidé přicházejí kvůli své neopatrnosti o miliony korun, které jim z účtů odcizí kyberšmejdi. Nově k získávání citlivých údajů zneužívají sociální síť WhatsApp. Banky teď v Česku masivně varují své klienty před podobnými podvody. Už jste podobný útok zažili na vlastní kůži? Hlasovat o tom můžete v naší nové anketě pod článkem.

„Evidujeme několik případů, kdy se neznámí pachatelé nabourali do účtů uživatelů této platformy a následně pod jejich identitou kontaktovali jejich přátele s prosbou o zaslání peněz. Typickým scénářem podvodu je zpráva, která působí, jako by ji psal důvěrně známý člověk – například rodinný příslušník, kolega nebo kamarád. Podvodník tvrdí, že je to akutní a nutně potřebuje rychlou finanční výpomoc s tím, že částku brzy vrátí. Komunikace bývá často psána spěšně a v naléhavém tónu, což má oběť přimět k okamžitému jednání,“ informovala mluvčí policie Zuzana Churaňová.

Na západě Čech minulý týden získal neznámý pachatel více než dva miliony korun. „Opět přes mobilní aplikaci WhatsApp kontaktoval poškozeného jednatele společnosti, kdy se vydával za příslušníka Policie České republiky. Aby to utvrdil, odeslal poškozenému fotografii falešného služebního průkazu. Poškozeného uvedl v omyl pod smyšlenou legendou napadení jeho bankovního účtu. Poté jej odkázal na pracovníka banky, který ho následně přes stejnou mobilní aplikaci kontaktoval. Následně jej instruoval k provedení několika plateb v celkové částce přes dva miliony korun,“ uvedla mluvčí policie.

Jiný údajný policista telefonoval v Plzeňském kraji paní s dotazem, zda někomu poskytla svoje osobní údaje a plnou moc, se kterou nyní neznámá osoba žádá o úvěr. Po sdělení že ne poslal policista ženě falešný obrázek svého služebního průkazu a předvolání na policii. Zároveň jí sjednal pomoc od bankéře. Ten pak ženu přiměl k tomu, aby si sjednala úvěr 700 tisíc korun. Banka však ženě poskytla úvěr pouze 400 tisíc korun. Podle instrukcí bankéře pak peníze vybrala částečně v bankomatu a částečně v bance a předala je kurýrovi, se kterým jí byla domluvena schůzka v obchodním centru. Poškozená po předání peněz odjela domů a následující den se rozhodla případ oznámit,“ popsala případ mluvčí policie Dagmar Mifková.

O milion sedm set tisíc korun pak přišel muž, který uvěřil údajnému bankéři, že jeho účet byl napaden a že je nutné vybrat všechny peníze, vzít si ještě úvěr a peníze poté vkládat do bankomatu na zabezpečený účet. To podle instrukcí poškozený učinil a peníze vložil do deseti bankomatů na různá čísla účtů.

Téměř totožný případ se stal další ženě, která podle instrukcí bankéře předala kurýrovi přímo před bankou 300 tisíc korun. Stejným podvodem s falešným policistou a bankéřem přišla další žena o 970 tisíc korun. To když si podle instrukcí vzala úvěr a poté prováděla vklady hotovosti přes bankomat do bezpečnostní schránky na číslo účtu, které jí nadiktoval údajný bankéř. Po několikátém vkladu ženu kontaktoval skutečný pracovník banky s tím, že ji upozornil na možné podvodné jednání. Nato jí telefonoval falešný bankéř, který jí řekl, že věc dořeší následující den. Když žena přišla domů, pojala podezření, že se stala obětí podvodu a věc oznámila na policii.

Jak teď útočí kyberšmejdi? 

Kyberšmejdi podle policie zneužívají toho, že účet na WhatsAppu se dá relativně snadno propojit hned s několika dalšími zařízeními. Pokud se to podvodníkům podaří, mohou získat plnou kontrolu nad účtem a zneužít jeho kontakty. A přesně to se nyní skutečně děje.

Podvodníci používají různé způsoby, jak ovládnout účet na WhatsAppu důvěřivých lidí. Například mohou požádat o podporu v nějaké klikací soutěži s atraktivní hlavní cenou. Odkaz ve zprávě je falešný a jeho prostřednictvím se podvodníci snaží získat přístup k uživatelskému účtu na WhatsAppu prostřednictvím webového rozhraní. Potom začnou obepisovat jednotlivé kontakty jménem ukradeného účtu s různými žádostmi o půjčení peněz, kdy se vydávají za známé nebo rodinné příslušníky.

Lidé by rozhodně neměli klikat na neznámé odkazy. Odborníci doporučují zkontrolovat v nastavení aplikace WhatsApp takto připojená zařízení. V nastavení je přesně vidět, na jakých přístrojích je jejich WhatsApp účet používán. Pokud není něco v pořádku, může majitel účtu v nastavení případné neznámé zařízení okamžitě odebrat. Tím zamezí dalšímu přístupu k účtu.

Jak se chránit před podvodem na WhatsAppu a jiných komunikačních aplikacích?

1. Ověřujte si informace: Pokud vám někdo z blízkých napíše žádost o peníze, vždy si tuto žádost ověřte jiným způsobem – ideálně telefonickým hovorem nebo osobním setkáním.
2. Buďte obezřetní při neobvyklých požadavcích: Pokud zpráva přichází v nestandardní češtině, v noci, nebo obsahuje neobvyklou výzvu k poslání peněz, zbystřete.
3. Chraňte své účty: Používejte dvoufázové ověření (tzv. „2FA“) na všech sociálních sítích a komunikačních aplikacích, které tuto funkci umožňují.
4. Nikdy nesdílejte ověřovací SMS kódy: Pokud vás někdo požádá o zaslání kódu z SMS zprávy, pravděpodobně jde o pokus o zneužití vašeho účtu.
5. Nahlaste podezřelé chování: Máte-li podezření na podvod, okamžitě kontaktujte policii a informujte i daného známého, že mohl být jeho účet napaden.

Už na vás zkoušeli kyberšmejdi jejich podvodné praktiky?

 
 
 
 
 
Celkem hlasovalo66 čtenářů
 

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kaberšmejdi, podvod, internetový podvod, WhatsApp, peníze, anketa

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.