Před podezřelými telefonáty podvodníků, kteří volají údajně kvůli uloženým trestným bodům, varuje veřejnost Policie ČR. Na Plzeňsku zaznamenali policisté v těchto dnech několik takových případů, které jim oznámili lidé na linku 158. Policie doporučuje, aby lidé na telefonáty nijak nereagovali a neplnili pokyny, které jim údajní policisté dají. Mají okamžitě zavěsit a informovat o tom skutečnou policii prostřednictvím linky 158.
„Policie ČR Vás nikdy nebude telefonicky kontaktovat o uložení trestných bodů a nebude vám dávat instrukce, jaké tlačítko na vašem telefonu máte následně zvolit pro vyřízení této záležitosti. Přijali jsme v Plzeňském kraji na tísňové lince 158 několik oznámení o této formě volání. Pokud jsme měli takový telefonát, ozvěte se nám," informovala o nebezpečí policejní mluvčí Pavla Burešová.
Telefonáty podvodníci realizovali nejen z českých, ale i ze zahraničních telefonních čísel. Vyzvali lidi, aby zmáčkli tlačítko na telefonu pro pokračování vyřízení záležitosti. Když tlačítko zmáčkli, další pokyny už nedostali a zdánlivě se dál nic nedělo.
Trestné body dostávají řidiči za spáchání dopravního přestupku. Každý řidič jich může od policie dostat až 12. Po jejich vyčerpání přijde na rok o řidičský průkaz a bude muset jít na přezkoušení. Trestné body ale nezapisuje policie, ta jen předává podklady městskému úřadu, který vydal řidičský průkaz a vede evidenční kartu řidiče. Úřadům ani policii zákon nestanoví povinnost informovat řidiče o stavu jejich bodového konta. Pouze při překročení dvanáctibodové hranice mu úřad písemně oznámí, že má do pěti dnů odevzdat řidičský průkaz.
Dále se v minulých opět objevil již dříve používaný trik pro získávání telefonních čísel. Prostřednictvím messengeru kontaktují podvodníci lidi z kradených facebookových profilů osob, které mají v přátelích. Vyzvou je k zaslání telefonního čísla. A slibují na sms zaslat údaje k dárkové kartě z Lidlu, na kterou prý všichni něco vyhrají. Tento trik se používal už v minulých letech.
Počítačová kriminalita v Česku stále narůstá. Zatímco v roce 2020 tvořila v Plzeňském kraji asi tři procenta všech trestných činů, loni to bylo už přes deset procent. Kriminalisté loni vyšetřovali 956 těchto případů se škodou přes 181,5 milionu korun. Největší podíl tvořil neoprávněný přístup a poškození záznamu v počítačovém systému, podvod nebo šíření dětské pornografie a zneužití dítěte k její výrobě. Oproti roku 2023 byl loni nárůst těchto činů o 11, způsobená škoda ale meziročně stoupla o 84 procent, uvedla policie ve zhodnocení loňské kriminality.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.