Počasí dnes0 °C, zítra3,5 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Chytrý oblek ochrání hasiče před opařením vlastním potem, vyvinuli ho vědci z plzeňské univerzity

Autoři | Foto firma GoodPro

Ochrání před opařením a zároveň umí vyhodnotit nebezpečí. Takovými vychytávkami se pyšní nový oblek, který pomohli vymyslet vědci ze Západočeské univerzity v Plzni. Už dříve přišli s chytrými rukavicemi a obuví.

Plechový kontejner, ve kterém je 600 stupňů Celsia a šlehají z něj plameny. Přesně v takovém prostředí hasiči běžně cvičí na ostré zásahy. Teď tam otestovali i nový oblek, který ochrání drahé vybavení, hasičský oblek i hasiče samotného. Teploty pod uniformami totiž dosahují až na 60 stupňů Celsia.

„Pro nás je mnohem důležitější teplota uvnitř obleku. Málo se to ví, ale většinou nedojde ke zranění tak, že se hasič popálí o plameny, ale že se opaří vlastním potem," vysvětluje hasič Václav Svoboda. Právě proto pro ně vědci z Fakulty elektrotechnické ZČU vymysleli chytré obleky a převleky. Zatímco obleky mají hasiči šité na tělo, převleky si oblékají přes výstroj a velikost je univerzální. Výzkumný tým ZČU na novince spolupracoval s firmou GoodPRO.

Oblek upozorní hasiče na přehřátí

Důležité je, aby teplota pod oblekem nepřesáhla 48 stupňů po dobu delší než tři minuty. „Každý hasič ale snese jinou teplotu, proto si oblek a senzor uvnitř může nastavit na míru," uvedl Radek Soukup z výzkumného týmu. Kromě toho umí obleky měřit venkovní teplotu, sledovat geografickou polohu, upozorňovat na krizovou situaci, přivolat pomoc a také uložit všechna tato naměřená data a informace pro další vyhodnocení.

„Do límce jsme zašili motorek, který se rozvibruje, když se hasič pod oblekem začne přehřívat nebo je kolem něj vysoká teplota. Pokud se sám hasič ocitne v nebezpečí, může si kus límce odepnout a tím na sobě rozsvítí červené kontrolky, které upozorní kolegy i velitele zásahu," doplnil Soukup.     

Oblek by měl obstát i ve výbušném prostředí. Umí také upozornit na radioaktivní prostředí a odhalit pád hasiče. „Obleky byly vyrobené zcela novou metodou zapouzdření elektronických prvků pomocí 3D tisku. Unikátní technologie termokompresního kontaktování v textilii je chráněná českým patentem, momentálně usiluje i o evropský. Na výzkumu využití 3D tisku pro pouzdření elektroniky v ochranných oděvech se podíleli i vědci z RTI na ZČU,“ doplnila mluvčí univerzity Andrea Čandová.

„Myslím si, že dostat převleky na trh je reálné ještě během tohoto roku. Jde o třetí generaci obleků, které v sobě mají ty nejmodernější technologie. Vždy nám šlo především o kvalitu," uzavřel Jiří Koželuh, ředitel firmy GoodPRO. Oblek i převlek nemusí sloužit jen hasičům, výzkumný tým je schopen upravit je i pro další záchranné složky.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky chytrý oblek, oblek pro hasiče, ZČU, výzkum, IZS

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Chytrý oblek ochrání hasiče před opařením vlastním potem, vyvinuli ho vědci z plzeňské univerzity  |  Krimi  |  Plzeňská Drbna - zprávy z Plzně a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.